Caryophyllales (Karanfil takımı)

Özet

Caryophyllales (Karanfil takımı) ekonomik değeri yüksek bir dizi türün yanısıra çok sayıda popüler süs bitkisini de barındıran kalabalık bir takımdır.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Tanımı

Caryophyllales (Karanfil takımı) ot, çalı, tırmanıcı ve ağaçlardan oluşan bir takımdır. Karanfil, kaktüs, horozibiği, ıspanak, pazı, deniz börülcesi, begonvil, şekerciboyası, madımak, labada, karabuğday, semizotu, ılgın ve nakıl gibi bitkileri bünyesinde barındırır. Alkali ve kurak bölgelerde baskın bir takımdır. Aizoaceae dünyanın büyük bölümünde görülür ancak merkezi Güney Afrika ile Avustralya’nın ılıman ve çöl bölgeleridir. Keza Portulacaceae de geniş bir dağılımı sahiptir ancak Kuzey Amerika’nın kurak bölgelerinde zengin bir çeşitlilik gösterir. Bu durum Plumbaginaceae için de geçerlidir ve bu ailenin üyeleri de çoğunlukla deniz kıyıları ve diğer tuzlu alanlarda yaygındır.

Takıma bağlı bazı aileler ise çok dar alanlarda endemik olmaları ile dikkat çekmektedir. Takım ayrıca etobur bitki ailelerini de bünyesinde barındırmaktadır. Pancar, ıspanak ve pazı gibi meşhur mutfak bitkilerinin yanısıra kaktüs, karanfil, horoz ibiği ve buz çiçeği gibi hayli popüler süs bitkileri de bu takıma bağlıdır. Takımın tropik kuşaklardaki üyeleri çoğunlukla yaprak dökmeyen ağaç, çalı ve tırmanıclardır. Dünyanın tamamında yayılış göstermektedir. [WikiSpecies]

Etimoloji

Takım adını, Dianthus caryophyllus türünden almaktadır.

Kocaeli’ndeki aileler

Caryophyllales (Karanfil takımı)

Aizoaceae

Makasotugiller

Gomphrena globosa

Amaranthaceae

Horozibiğigiller

Caryophyllales (Karanfil takımı)

Basellaceae

Asmaıspanağıgiller

Chamaecereus silvestrii

Cactaceae

Kaktüsgiller

Dianthus corymbosus

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Montia fontana subsp. minor

Montiaceae

Montiyagiller

Caryophyllales (Karanfil takımı)

Nyctaginaceae

Begonvilgiller

Phytolacca americana

Phytolaccaceae

Şekerciboyasıgiller

Plumbago europaea

Plumbaginaceae

Kardikenigiller

Caryophyllales (Karanfil takımı)

Polygonaceae

Madımakgiller

Portulaca grandiflora

Portulacaceae

Semizotugiller

Tamarix tetrandra

Tamaricaceae

Ilgıngiller