Polygonaceae (Madımakgiller)

Özet

Polygonaceae (Madımakgiller) yenilebilir ve tıbbi bitkilerin yanısıra bir dizi popüler süs bitkisini de barındıran bir ailedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Tanımı

Polygonaceae (Madımakgiller) tırmanıcılar, otlar ya da ağaç ve çalılardan oluşan bir ailedir. Kök lifli, sert kazık kök ya da nadiren yumruludur. Gövdeler yatık ila dik, zaman zaman sarılıcı ya da sıkapoz, içi boş ya da katı, çıplak ya da havlı ve zaman zaman salgılı tüylüdür. Yapraklar genellikle dökülücü, tabanda ya da taban ve gövdede, almaşlı dizilişli ve basittir. Yapraklarda ochrea olarak bilinen kılıflar bulunmaktadır. Çiçek durumu terminal ya da koltuklarda ve terminal, demet, başak ya da bileşik salkım halindedir. Taç bulunmaz ve bazı türlerde çanak yapraklar taç yapraklara benzer ve renklidir.

Çiçek örtüsü kalıcı, sıklıkla meyve zamanı genişleyici, yeşilimsi, beyaz, pembe, sarı, kırmızı ya da mor, çansı ila testimsi ve zaman zaman zarsıdır. Meyve kapçık formunda, sarımsı, kahverengi, kırmızı ya da siyah renkli ve kanatlı ya da kanatsızdır. Tohum kapsül başına tek adettir. Aile, özellikle kuzey yarımkürenin ılıman bölgeleri olmak üzere dünyanın tamamında yayılış gösterir. Ailenin bazı üyeleri gıda amaçlı (Fagopyrum esculentum gibi) bazı üyeleri de süs bitkisi (Fallopia sachalinensis gibi) olarak yetiştirilir. Birçok üyenin usaresi oksalik asit içerir ve ekşidir. [Cinsler]

Etimoloji

Aile adını, Polygonum cinsinden almaktadır.

Kocaeli’ndeki cinsler

Polygonaceae (Madımakgiller)

Fagopyrum

Karabuğday

Polygonaceae (Madımakgiller)

Fallopia

Ekşisarmaşık

Persicaria lapathifolia

Persicaria

Söğütotu

Polygonum arenarium

Polygonum

Madımak

Rumex acetosella

Rumex

Labada