İçeriğe geç

Rumex (Labada)


Dolaşım

BitkilerKaranfil takımıMadımakgiller › Labada

Genel bilgiler

Tek ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövdeler diktir ve uzun bir kazık köke sahiptir. Yapraklar almaşlı dizilişlidir. Derimsi ila etli yapraklar tabanda rozet oluşturur. Kılıf tüpsüdür. Çiçekler halkavi biçimde dizilişlidir. Çiçekler genellikle gösterişsizdir. Cins dünyanın büyük bir bölümünde yayılış gösterir.

Etimoloji

Cins adı Latince “kuzukulağı” anlamına gelir. Muhtemelen Latince emmek anlamına gelen “rumo” kelimesinden türemiştir. Yaprakları emilerek susuzluk giderici olarak kullanılır. Cinsin Türkçe adı olan “labada”nın Theophrastus’un Rumex patientia’yı tanımlamak için kullandığı “lapathos” (λάπαθος) kelimesinden gelmesi muhtemeldir.

Tarihi

Bitkilerin iri yaprakları tereyağını sarıp saklamak için kullanılmıştır. Köklerine deri tabaklamada başvurulmuştur. Cinse ait çok sayıda tür yenilebilirdir. Bitki sabrı simgeler.

Geleneksel tıp

Galen: Kökü ve kabuğu sirke ile öğütüldükten sonra banyo esnasında sürüldüğünde, vücutta terleme nedeniyle oluşan lekeleri giderir.

Plinius: Hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler. Akrep sokmalarına karşı kullanılır ve üzerinde bu bitkileri taşıyanların akrep tarafından sokulmayacağına inanılır. Sirke ile gargara yapıldığında diş ağrısını geçirir.

Literatür

Species Plantarum 1: 333. 1753. L.