İçeriğe geç

Cactaceae (Kaktüsgiller)


Dolaşım

BitkilerKaranfil takımı › Kaktüsgiller

Genel bilgiler

Sukulent ot ya da çalılardır. Gövde uzun dallı, kulemsi ya da küresel, silindirik ya da kabarcıklıdır. Yapraklar genellikle mevcut değildir. Çiçekler genellikle tek ve sapsızdır. Çanak ve taç yaprak çok sayıdadır.

Genellikle kuru ortamları tercih eden, ülkemizde çok az sayıda türle temsil edilen bir ailedir. Sukulent türlerinin moda olması ile birlikte çok sayıda kaktüs türü ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir ancak bunların önemli bir bölümü ülkemizin doğal şartlarında yaşamlarını sürdürebilecek kapasitede değildir.

“Kaktüs” kelimesi aslında Akdeniz havzasında doğal olarak yayılış gösteren yabani enginar (Cynara cardunculus) türünü tanımlamak için Theophrastus tarafından kullanılmıştır. Linnaeus kaktüs bitkilerini bilimsel literatüre alırken “diken” bağıntısını koruyarak bu adı tercih etmiştir.

Kaktüs ailesi iki bine yakın tür barındırmakla birlikte, günümüzde Cactus cinsi altında sadece on dört tür listelenmektedir. Kaktüs türleri genellikle Amerika kıtasında yayılış gösterir.

Cinsler

Chamaecereus

(Parmakkaktüs)

Echinopsis

(Parmakkaktüs)

Opuntia

(Kaynanadili)

Literatür

Genera Plantarum 310. 1789. Juss.