Prospero autumnale (Güz sümbülü)

Tanımı

5 ila 30 cm büyüyebilir. Soğan 1 cm uzunluğunda ve 2 cm genişliğinde, gömleği kahverengi veya pembemsidir. Yapraklar 3 ila 12 arası sayıda, darca şeritsi, 2 ila 17 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğinde, etli, genellikle çiçeklerden sonra belirici ve genellikle diktir. Sıkapa 1 ila 2 arası sayıda ve diktir. Çiçek kurulu 4 ila 25 arası çiçekli, başlangıçta yoğun ve piramit biçiminde, zamanla gevşektir. Çiçek sapı neredeyse dik ve 3 ila 10 mm uzunluğundadır. Bırahte görülmez. Tohumlar siyah renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yamaçlar, çalılıklar, orman açıklıkları ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Temmuz ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde güz sümbülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 23 Kasım 1553 – 6 Şubat 1617 tarihleri arasında yaşamış İtalyan bitki bilimci Prospero Alpini’ye adanmıştır. Soyadı daha önceden Alpinia cinsine verildiği için, tercih adından yana kullanılmıştır. Tür adı Latince güz anlamına gelir. Daha önce Scilla cinsinde olan türün, Scilla cinsine göre farklı bir mevsimde çiçek açmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Hyacinthus stellaris autumnalis minor”dur.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Nalan Derin avatarı
    Nalan Derin

    Antalya serik dağlarımda güz sümbülü bulduk..şimdi sizden öğrendğimiz için soğanını arıyoruz..çok tşkkürler bilgiler için

Görüşünüzü Yazın