İçeriğe geç

Allium peroninianum (Kayışdağı soğanı)

Kayışdağı soğanı


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiEndemik, Kritik tehlike (CR), Öksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Kayışdağı soğanı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış göstermektedir.

Genel bilgiler

Soğan darca oval ve 0,75 ila 1,5 cm çapındadır. Gövde 10 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar 3 ila 5 arası sayıda, ipliksi, 0,4 ila 1,5 mm genişliğinde, kılıf havlı ya da ülgerlidir. Sıpata 2 valfli, 1,5 ila 2 cm uzunluğunda, tabanda tüpsü ve kalıcıdır. Çiçek kurulu 2 ila 4 cm çapında ve birkaç çiçeklidir. Çiçek sapı 4 cm uzunluğa kadardır ve boyları birbirlerinden hayli farklıdır. Çiçek örtüsü silindirik, bölümleri koyu bir orta damar ila beyazımsı, kahverengimsi beyaz, pembe, mor ya da morumsu menekşe renkli, şeritsi dikdörtgensi, 6 ila 7 mm uzunluğunda, ucu küt ya da sivri, tepede hafifçe kıvrıktır. Kapsül 4 mm uzunluğundadır. Ağustos ve eylül aylarında çiçek açar.

Gözlem

Kayalık alanlarda görülür. Oldukça nadir bir türdür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Türün görüldüğü bölgede yoğun olarak tarım ve piknik faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Yaygın adları

Kayışdağı soğanı, Kayış soğanı.

Çiçek zamanı

Ağustos-Eylül ayları.

Yükseklik

100-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yumru” anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince “M. L. Peronin’e” anlamına gelir. Ermeni asıllı Osmanlı bitki bilimci Georges Vincent Aznavour’un özgün tanımında bitkinin M. L. Peronin’e ithaf edildiği yazılmakta ancak başka detay verilmemektedir. Peronin, büyük ihtimalle Anadolu dahil yakın coğrafyadan bitki örnekleri toplayan bir koleksiyonerdir.

Fotoğrafları

Literatür

Bulletin de la Société Botanique de France 44: 175 1897. Azn.

Bir Yorum Yazın