Prunella orientalis (Acı fesleğen)

derleyen:

Tanımı

6 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselicidir. Yapraklar saplı, mızraksı, neredeyse düz ila zayıfça derin kesikli, tüysüz ya da neredeyse tüylüdür ancak kıllı değildir. Tüy örtüsü kıllıdır. Çiçek kurulu başlı ya da kısaca başaksıdır. Bırahte kırmızımsı ya da siyahımsı mor ve kenarları kirpiklidir. Çanak alt dudağı derince bölünmüş, üst dudak üç dişli mukronattır. Taç koyu menekşe ya da lavanta mavisi, 9 ila 15 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Ortadoğu ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaHerbaryum] Orman açıklıkları, dere kenarı ve nemli çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde acı fesleğen adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince farenjit anlamına gelir. Kelimenin özgün hali Brunella’dır ve brunus’un (kahverengi) küçültülmüşüdür. Dil üzerinde oluşan (farenjit) kahverengi kaplamayı tedavi etmesiyle meşhur bir cinstir. Tür adı Latince doğulu anlamına gelir. Türün Avrupa’nın doğusunda görülmesine işaret eder.

Fotoğrafları