Aegonychon purpurocaeruleum (Gök taşkesen)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Buglossoides purpurocaerulea ya da Lithospermum purpurocaeruleum olarak geçer. 20 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde tüylü, dik ve dalsızdır. Yapraklar koyu yeşil renkli ve mızraksı ila darca eliptik ve alt yüzeyinde belirgin orta damarlıdır. Çiçekler erselik, huni biçiminde, 15 ila 20 mm uzunluğunda ve 10 ila 15 mm çapındadır. Çiçek kurulu küme halinde salkımdır. Çiçekler mor kırmızımsıdır ve zamanla koyu mavi renge döner. Meyve parlak beyaz renkli çok sert bir kapsüldür, 4 ila 5 mm uzunluğunda ve parlak yüzeylidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çalılıklar, makilik ve kayalık bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde gök taşkesen ve morumsu taşkesenotu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca keçi toynağı anlamına gelir. Cinsin tohum yapısına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan göktaşkesen açık bir referansa sahip değildir. Cinsin tamamı ne tarlalara ne de taşlık alanlara özgüdür. Örneğin Aegonychon purpurocaeruleum orman kenarları ve makilik alanlarda görülür. Beri taraftan Buglossoides arvensis sıklıkla hububat tarlalarında görülür ve bu tarlayı açıklayabilir. Taşkesen ise muhtemelen cinsin önceden bağlı olduğu Lithospermum cinsi ile ilişkilidir ancak bu da taş tohumlu demektir ve tohumların çok sert olması ile bağlantılıdır. Tür adı Latince mor mavi anlamına gelir. Çiçeklerin zamanla renk değiştirmesine işaret eder.

Tıp

Karaciğer rahatsızlıklarında kullanılır.

Bilgi

Köklerinden mor boya elde edilir ve bu boya elbiseleri boyamak için kullanılır.

Fotoğrafları