Yucca (Avizeağacı)

Özet

Yucca (Avizeağacı) her dem yeşil bitkilerden oluşan ve çekici görünümleri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilen bitkilerden oluşan bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Tanımı

Yucca (Avizeağacı) iri ve sitilonlu bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde genellikle uzun, odunsu, ağaç benzeri ve basit ya da dallıdır. Yapraklar gövdenin ucunda ya dallarda küme halinde, şeritsi-mızraksı, kalın, sert, genellikle diken uçlu ve kenarları düz ya da liflidir. Çiçekler beyaz ya da kremsi renkli olup büyük terminal salkımlardadır. Çiçek örtüsü çiçeklenmeden sonra uzun süre kalıcı ve bölümleri serbest ya da yakın, görece etlidir. Ercik altı adet, serbest, çiçek örtüsünden çok daha kısa, iplikçik kalın, başçık küçük ve sapsızdır. Yumurtalık sapsız ya da nadiren saplıdır. Meyve süngersi ve kendi kendine açılmayan ya da kuru ve kendi kendi açılan formlarda olabilir. Tohumlar siyah renkli ve düzdür. Buharlaşma yolu ile oluşacak su kaybını önlemek için gövdeler mumsu bir tabaka ile kaplıdır. Kökleri ve yaprakları su depolama yeteneğine sahiptir. Kuraklık zamanı yapraklarını dökerler, dökülen yapraklar gövde etrafında toplanarak güneşin etkilerini azaltır. Cins Amerika’ya özgüdür ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde diğer bölgelere de yayılmıştır. Cinse bağlı çok sayıda türün meyve, tohum, çiçek ve çiçekli gövdeleri tüketilmektedir. Bazı türlerin köklerinden sabun elde edilmiştir. Kuru yaprak ve lifleri kolay tutuşur ve bu nedenle başka bir seçenek yoksa sürtünme yoluyla ateş yakılmasını sağlar. Bitkilerden elde edilen usare gıda, kozmetik ve farmasötiklerde kullanılmaktadır.

Cinsin hayli ilginç bir tozlaşma süreci vardır. Prodoxidae ailesine bağlı güveler bitkinin erciklerindeki polenleri başka bir bitkinin tepeciğini aktarır ve aynı zamanda çiçeğe yumurtalarını da bırakır. Güve larvaları daha sonra oluşan tohumlarla beslenir ancak her zaman bitkinin devamını sağlayacak kadar tohum bırakır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adının aslında Karib dilinde Manihot esculenta (manyok) için kullanılmaktadır. Bununla birlikte cins isimlendirilirken manyok ile karıştırıldığı için bu adı almıştır.

Kocaeli’ndeki türler

Yucca gloriosa

Yucca gloriosa

Avize çiçeği