Taraxacum buttleri (Karahindiba)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Taraxacum buttleri (Karahindiba) genelde yol kenarında görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Taraxacum

Karahindiba

Tanımı

Taraxacum buttleri (Karahindiba) küçük bir bitkidir. Yapraklar birkaç adet, kısa, üçgensi yan loblu ve küt uçlu terminal lobludur. Yaprak sapı pembe renklidir. İnvolukrum parlak yeşil renkli, dış filariler 3,5 mm genişliğinde ve uçlarından güçlü biçimde geriye kıvrıktır. Dilsi çiçekçikler soluk sarı renklidir. Tepecik (stigma) kirli sarı ya da yeşilimsi renklidir. Kapçık koyu kahverengi kırmızı renkli ve 1,3 mm uzunluğundaki külah dâhil olmak üzere 4 ya da 4,5 mm uzunluğundadır. Gaga 8 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Yunanistan ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Kayalık alanlar, ekili araziler ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 150 ila 800 metre arasındaki rakımlarda Derince ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kara hindiba adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Arapça yoksul otu anlamına gelir ve bu bağlamda bitkilerin kıtlık zamanlarda tüketilmesine işaret etmektedir. Bitkiden bu isimle ilk bahsedenler Râzî ve İbn-i Sînâ’dır. İkinci bir görüşe göre Antik Yunanca hastalık devası anlamına gelmektedir. Özellikle Taraxacum officinale (karahindiba), antikçağdan beri hayli yaygın bilinen ve kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tür adı 26 Ekim 1942 – 23 Aralık 2018 tarihleri arasında yaşamış Alman bitkibilimci Karl Peter Buttler‘a adanmıştır. Aktif bir bitki toplayıcısı olan Buttler ayrıca bir orkide uzmanıydı ve ekolojiye ilişkin çalışmaları ile tanınıyordu.

Fotoğrafları