Pilosella piloselloides (Köse tırnakotu)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Hieracium piloselloides olarak geçer. Sitolon görülmez ya da görüldüğünde incedir. Taban yaprakları 15 ila 120 mm uzunluğunda ve 3 ila 13 mm genişliğinde, şeritsi, darca eliptik ya da ters mızraksı, tepede küt ya da sivri, mavimsi, tüysüz ya da uzun ve basit salgısız tüylüdür. Çiçekli gövdeler 15 ila 50 cm uzunluğunda, tüysüz ya da nadiren salgılı ya da basit salgısız tüylüdür. Çiçek kurulu gevşek, 3 ila 50 arası çiçek başlı, çiçek sapı tüysüz ya da birkaç yıldızsı ve birkaç ila çok sayıda salgılı ya da basit salgısız tüylüdür. Filariler 5 ila 7 mm uzunluğunda ve 0,5 ila 0,75 mm genişliğinde, şeritsi ila şeritsi mızraksı, tepede küt ya da sivridir. Dilsi çiçekler sarı renkli, zaman zaman dış yüzeyi mor şeritlidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Ortadoğu, Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Alpin çayırlar, orman açıklıkları ve kayalık yamaçlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 900 ila 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde köse tırnakotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük tüylü anlamına gelir. Bitkiler belirgin biçimde tüylüdürler. Tür adı Antik Yunanca Pilosella gibi anlamına gelir. Tür önce Hieracium piloselloides olarak tanımlanmış, daha sonra Pilosella cinsine çağrılmıştır.

Fotoğrafları