İçeriğe geç

Bupleurum pendikum (Pendik şeytanayağı)

Pendik şeytanayağı


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiEndemik.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Şeytanayağı › Pendik şeytanayağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Marmara bölgesinde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 25 cm büyüyebilir. Gövde yaprakları 2 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 1,5 mm genişliğinde ve şeritsidir. 3 ila 15 mm uzunluğunda, eşit olmayan 3 adet kol görülür, bunlar çiçekte geniş açılı ve meyve zamanı diktir. 6 ila 8 mm uzunluğunda 3 ila 5 arası bırahte görülür. İkincil bırahte 5 adet, şeritsi sivri çıkıntılı, 1 ila 1,5 mm uzunluğunda ve kenarı testere dişlidir. Çiçek sapı 0,5 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Şemsiyecik 6 ila 8 arası çiçek taşır. Taç yaprak 1 mm uzunluğunda, yumurtamsı dikdörtgensidir. Meyve 1, 8 ila 2 mm uzunluğunda ve kahverengidir.

Gözlem

Çalılık ve çayırlarda görülür. Hayli nadir bir türdür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Pendik şeytanayağı.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “öküz kaburgası” anlamına gelir. Yaprakların sert olmasına işaret eder. Diğer bir seçenek Antik Yunanca “öküzün yanında” anlamına gelir. Bu isim, büyükbaş hayvanların bitkiyi iştahla tüketmesine atfen, ilk defa Nicander tarafından kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan “şeytanayağı”nın kaynağı bizim için meçhul. Muhtemelen cinsin gösterişli bırahteleri ayağa benzetildi. Bazı türler için tercih edilen “şeytanyıldızı” bu olasılığı daha güçlü hale getiriyor, çünkü bırahteler gerçekten klasik yıldız biçimindedir. Ancak “şeytan” tercihi hâlâ meçhul… Tür adı Latince “Pendik, İstanbul” anlamına gelir. Türün ilk keşfedildiği lokasyona işaret etmektedir.

Fotoğrafları

Literatür

Botaniska Notiser 124: 361. 1971. Snogerup

“Bupleurum pendikum (Pendik şeytanayağı)” hakkında 2 yorum

    1. Haklısınız, bitkibilimci olmadığım ve bu konuda herhangi bir eğitimimim olmadığı için teşhislerime tamamı ile kefil olamıyorum. Bu site daha çok benim asıl çalışma alanım olan “bitki tarihi” ile bağlantılı vücuda getirdiğim bir alan. Değerli görüşlerinizden istifade etmeyi bir şans olarak görüyorum.

Bir Yorum Yazın