İçeriğe geç

Bupleurum pendikum (Pendik şeytanayağı)

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Şeytanayağı › Pendik şeytanayağı

Nadir bitkiEndemik.

10 ila 25 cm büyüyebilir. Gövde yaprakları 2 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,5 ila 1,5 mm genişliğinde ve şeritsidir. 3 ila 15 mm uzunluğunda, eşit olmayan 3 adet kol görülür, bunlar çiçekte geniş açılı ve meyve zamanı diktir. 6 ila 8 mm uzunluğunda 3 ila 5 arası bırahte görülür. İkincil bırahte 5 adet, şeritsi sivri çıkıntılı, 1 ila 1,5 mm uzunluğunda ve kenarı testere dişlidir. Çiçek sapı 0,5 ila 1,5 mm uzunluğundadır. Şemsiyecik 6 ila 8 arası çiçek taşır. Taç yaprak 1 mm uzunluğunda, yumurtamsı dikdörtgensidir. Meyve 1, 8 ila 2 mm uzunluğunda ve kahverengidir.

Bitki doğal olarak sadece Marmara bölgesinde yayılış gösterir. [Harita]

Çalılık ve çayırlarda görülür. Hayli nadir bir türdür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Pendik şeytanayağı adı ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Bupleurum pendikum (Pendik şeytanayağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/bupleurum-pendikum/ Erişim tarihi: 6 February 2023

“Bupleurum pendikum (Pendik şeytanayağı)” hakkında 2 yorum

    1. Haklısınız, bitkibilimci olmadığım ve bu konuda herhangi bir eğitimimim olmadığı için teşhislerime tamamı ile kefil olamıyorum. Bu site daha çok benim asıl çalışma alanım olan “bitki tarihi” ile bağlantılı vücuda getirdiğim bir alan. Değerli görüşlerinizden istifade etmeyi bir şans olarak görüyorum.

Bir Yorum Yazın