Buradasınız: Ana sayfa » Lathraea squamaria

Lathraea squamaria

Gizliot

Bakımı

Lathraea squamaria çok yıllık bir ottur. Nemli toprağı ve gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Lathraea squamaria ormanlık alan ve nemli bölgelerde görülür. Tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Common toothwort; Gizliot.

Etimoloji

Cins adı Yunanca gizli (Yaşam döngüsünün çok büyük bir bölümünü yer altında geçirmesine atıftır); tür adı ise Latince pullu (pul benzeri yapraklarına atıftır) anlamına gelir.

Video

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Orobanchaceae
Tribus: Rhinantheae
Genus: Lathraea
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Species Plantarum 2: 605. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Lathraea squamaria 20 cm. büyüyebilir. Stem dalsızdır. 4 adet stamen görülür. Kaliks dört lobludur. Yapraklar alternat ve stalk’sızdır. Ağaç köklerinde görülen parazit bir bitkidir. Çatallı beyazımsı bir yeraltı gövdesinden oluşur. Bu gövde kalın, etli ve renskiz yapraklara sahiptir. Yapraklar yüzeyin altında oldukları için eğik biçimdedir. Yüzeyde görülen tek bölüm, kısa çiçekler taşıyan sürgünlerdir. Bunlar iki dudaklı ve donuk mor renklidir. Pullar su salgılayarak bitki çevresindeki zemini yumuşatır. MartNisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Perennial, drying black, with a sturdy simple flowering stem, (5-)15-30 cm, pinkish above, glabrous or with glandular and eglandular hairs. Scale leaves alternate, suborbicular, sessile, to 10 x 13 mm. Inflorescence a many-flowered, ± dense, spike-like, secund raceme. Bracts ovate, 9-12 x 8-10 cm. Pedicels 5-6 mm, ± spreading. Calyx c. 10 mm, expanding in fruit; tube c. 6 mm; lobes triangular-ovate, 4-5 mm. Corolla whitish to crimson or dark purple, 11-17 mm; tube 7-11 mm, cylindrical; lobes subequal, scarcely divergent. Capsule ovoidsubglobose, c. 10 x 9 mm, acuminate. Fl. 3-5. Parasitic on roots of Platanus, Corylus, Picea, Rhododendron, Ostrya, Alnus, etc., 100-1700 m. VI:783.

“Lathraea squamaria” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Dirimbilim Günlüğü: Kurt Osuruğu, Beyşehir Gölü, Gizliot, Burning Hearts – Azizm Sanat Örgütü

Yorum yazın