İçeriğe geç

Lathraea squamaria (Gizliot)

Gizliot


Anahtar kelimeler: Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Canavarotugiller › Gizliot › Gizli ot

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 cm büyüyebilir. Gövde dalsızdır. 4 adet ercik görülür. Çanak dört lobludur. Yapraklar almaşlı dizilişli ve sapsızdır. Ağaç köklerinde görülen parazit bir bitkidir. Çatallı beyazımsı bir yeraltı gövdesinden oluşur. Bu gövde kalın, etli ve renksiz yapraklara sahiptir. Yapraklar yüzeyin altında oldukları için eğik biçimdedir. Yüzeyde görülen tek bölüm, kısa çiçekler taşıyan sürgünlerdir. Bunlar iki dudaklı ve donuk mor renklidir. Pullar su salgılayarak bitki çevresindeki zemini yumuşatır. Bitki hayatının büyük bölümünü toprak altında geçirir ve tam bir parazittir. Bitki bazı durumlarda toprağın üzerine çıkmaksızın çiçek açıp tohum üretebilir.

Gözlem

Platanus (çınar), Corylus (fındık), Picea (ladin), Rhododendron (orman gülü), Ostrya (firek), Alnus (kızılağaç) gibi fanerofitlerin köklerinde parazit olarak görülür. Kartepe ve Gölcük ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Gizliot.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “gizli” anlamına gelir. Yaşam döngüsünün çok büyük bir bölümünü yer altında geçirmesine atıftır. Tür adı Latince “pullu” anlamına gelir. Türün pul benzeri yapraklarına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 605. 1753. L.

Bir Yorum Yazın