İçeriğe geç

Glebionis segetum (Kasım çiçeği)

Kasımçiçeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kasımçiçeği › Kasım çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

20 ila 80 cm büyüyebilir. Bitki çıplak ve hafifçe etlidir. Gövde dalsız ya da kısaca dallı, üst bölümler kısa tüylüdür. Alt yapraklar derin teleksi, 3 ila 5 cm uzunluğunda, anahatta ters yumurtamsı, genellikle beş dişlidir. Yapraklar sarmal dizili, derin loblu ve 5 ila 20 cm uzunluğundadır. İnvolukrum 1 ila 2 cm genişliğindedir. Filariler yumurtamsı dikdörtgensidir. Dilsi çiçekler 10 ila 15 arası sayıda, dil altın sarısı rengindedir. Çiçekler parlak sarı renkli, çiçek başları 3,5 ila 5,5 cm çapındadır. Kapçık dikdörtgensidir. Bitki aromatiktir. Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

Gözlem

Tarlalar ve yol kenarında görülür. İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kasımçiçeği, Horozibiği, Alümeç, Deli ale gömeci.

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Cinsin genellikle hububat tarlalarına yakın alanlarda görülmesine işaret eder. Türkçe adı olan “kasımçiçeği”nin bağıntısı açık değil. Dilimizde kasım ayı ile özdeşleşen bir papatya daha vardır: Chrysanthemum (kasımpatı). Glebionis’in aksine kasımpatı gerçekten de kasım ayında (krizantem de denir) çiçek açar. Buradaki kasım ayı detayı, Glebionis cinsinin önceleri Chrysanthemum cinsine bağlı olması ile ilintili olsa gerek. Tür adı Latince “tarla” anlamına gelir. Türün, hububat tarlalarının kenarlarında görülmesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Scaniae, Germaniae, Belgii, Angliae, Galliae agris” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Çiğ olarak tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Plinius: Çiçekleri öküz gözüne ve yaprakları da rezeneye benzer. Haşlanarak tüketilir. Balmumu ile birlikte kanserli urları dağıtır.

Fotoğrafları

Literatür

Annales de la Société Linnéenne de Lyon, sér. 2, 17: 90. 1869. (L.) Fourr.

Bir Yorum Yazın