Carpobrotus acinaciformis (Buzçiçeği)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Carpobrotus acinaciformis (Buzçiçeği) gösterişli çiçekleri ve yer örtücü karakteri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Aizoaceae

Makasotugiller

Carpobrotus

Kazayağı

Tanımı

Carpobrotus acinaciformis (Buzçiçeği) 1 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. Yayılıcı ve etli bir bitkidir. Çiçekler parlak pembe-mor renklidir. Çanak lobları beş adet olup tamamı kısa ve neredeyse aynı uzunluktadır. Çiçek tablası neredeyse küresel ve sadece sapa doğru incelme eğilimindedir. Yumurtalığın üstü merkezde hafifçe çöküktür. Yapraklar kalın ve pala kılıcı formundadır. Özellikle deniz kenarlarındaki kumlu alanlarda erozyon kontrolünde kullanılır. Ayrıca ateşe göreceli dayanıklı olması nedeniyle yangın tehlikesi olan yerlerde doğal bir bariyer olarak kullanılır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle özellikle Akdeniz havzasında doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kocaeli ilinde bahçelerde, mezarlıklarda ve duvarlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde buz çiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yenilebilir meyve anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin yenilebilir meyvelerine işaret eder. Tür adı Latince pala biçimli anlamına gelir ve türün yaprak formuna işaret eder.

Gıda

Meyveleri çiğ halde tüketilmektedir ancak tamamen olgunlaşması beklenmelidir. Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilmektedir ancak tadı pek hoş değildir.

Fotoğrafları