Drosanthemum floribundum (Acem halısı)

derleyen:

Özet

Drosanthemum floribundum (Acem halısı) Kocaeli’de özellikle bahçe duvarlarında yetiştirilen yaygın bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Aizoaceae

Makasotugiller

Drosanthemum

Acemhalısı

Tanımı

Drosanthemum floribundum (Acem halısı) yatık gövdeli, küme halinde, eski boğumlardan köklenici, ince ve serttir. Yaprak ayası silindirik, uca doğru hafifçe kalınlaşma eğiliminde, 1 cm uzunluğunda ve 0,25 cm genişliğindedir. Çiçek kurulu genellikle tek çiçekli ve çiçek sapı 2 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler yanal sürgünlerde 1 ila 3 arası sayıda, kokulu, gösterişli, 2 cm çapında; çanak lobları şeritsi, uçları küt ve kenarları kağıtsı; taç yapraklar pembe renkli, 30 ila 40 arası sayıda, tek sıralıdır. Kapsül dik saplarda oluşur. Kapsül başına yaklaşık 200 tohum görülür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimler] Kocaeli ilinde bahçelerde, duvarlarda ve balkonlarda saksı içinde ya da doğrudan toprakta görülen bitki umumiyetle nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda Derince ve İzmit ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde acem halısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca şebnem çiçeği anlamına gelir ve bu bağlamda tomurcuk ve yapraklarda görülen yarı saydam sivilcelere (papillae) işaret eder. Dilimizdeki acemhalısı kelimesi cinsin İngilizce yaygın adı olan magic carpetin tercüme edilmesi ile elde edilmiştir. Tür adı Latince bolca anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yaygın adı olan halıya yakışır biçimde çok sayıda çiçek açmasına işaret eder.

Fotoğrafları