İçeriğe geç

Drosanthemum floribundum (Acem halısı)

Acem halısı


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Makasotugiller › Acemhalısı › Acem halısı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Güney Afrika’da yayılış gösterir. Süs bitkisi olarak dolaşımdadır.

Genel bilgiler

Gövde yatık, küme halinde, eski boğumlardan köklenici, ince ve serttir. Yaprak ayası silindirik, uca doğru hafifçe kalınlaşma eğiliminde, 1 cm uzunluğunda ve 0,25 cm genişliğindedir. Çiçek kurulu genellikle tek çiçekli ve çiçek sapı 2 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler yanal sürgünlerde 1 ila 3 arası sayıda, kokulu, gösterişli, 2 cm çapında; çanak lobları şeritsi, uçları küt ve kenarları kağıtsı; taç yapraklar pembe renkli, 30 ila 40 arası sayıda, tek sıralıdır. Kapsül dik saplarda oluşur. Kapsül başına yaklaşık 200 tohum görülür.

Gözlem

Kocaeli ilinde bahçelerde, duvarlarda ve balkonlarda saksı içinde ya da doğrudan toprakta görülür. Derince ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Acem halısı.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “şebnem çiçeği” anlamına gelir. Tomurcuk ve yapraklarda görülen yarı saydam sivilcelere (papillae) işaret eder. Dilimizdeki “acemhalısı” kelimesi cinsin İngilizce yaygın adı olan “magic carpet”in tercüme edilmesi ile elde edilmiştir. Tür adı Latince “bolca” anlamına gelir. Türün yaygın adı olan “halı”ya yakışır biçimde çok sayıda çiçek açmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Zeitschrift für Sukkulentenkunde. Berlin 3: 29. 1927. (Haw.) Schwantes

Bir Yorum Yazın