Salvia officinalis subsp. lavandulifolia (İspanyol adaçayı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Salvia officinalis subsp. lavandulifolia (İspanyol adaçayı) hoş kokusu nedeniyle yaygın olarak yetiştirilen bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Lamiaceae

Ballıbabagiller

Salvia

Adaçayı

Tanımı

Salvia officinalis subsp. lavandulifolia (İspanyol adaçayı) genellikle 30 cm boylanıp genişleyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik, tabanda odunsu, minik ve beyaz kaba tüylü, çok dallıdır. Yaprak sapı 0 ila 3 cm uzunluğunda; yaprak ayası dikdörtgensi ila eliptik ya da yumurtamsı, 1 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,6 ila 3,5 cm genişliğinde, kağıtsı, minik kaba tüylü, tabanı yuvarlak, kenarı minik dişli, ucu sivridir. Çiçek durumu 2 ila 18 adet soluk lavanta renkli çiçekten oluşan halkalar halinde olup halkaların arası açıktır. En üstteki bırahte genişçe yumurtamsıdır. Çanak çansıdır. Taç mor ya da mavi renklidir. Fındıkçık koyu kahverengi ve neredeyse küreseldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak İspanya’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde diğer bölgelerde de yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe, mezarlık ve parklarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde ispanyol adaçayı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince iyileştirici anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin tıbbi özelliklerine işaret etmektedir. Tür adı Latince tedavi edici anlamına gelir. Türün tıbbi değerine dikkat çekmektedir. Alttür adı Latince lavanta yapraklı anlamına gelir.

Gıda

Yaprakları adaçayı ikamesi olarak kullanılmıştır. Kurutulmuş yapraklarında çay yapılmıştır. Ayrıca bitkiden elde edilen yağ çeşitli gıdalara tat vermek için kullanılmıştır.

Tıp

Yaprakları değiştirici, antiseptik, büzücü, arındırıcı, sindirim kolaylaştırıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve toniktir. Ayrıca sindirim ve solunum şikayetleri, adet sorunları, kısırlık, sinirlilik ve depresyon tedavisinde kullanılmıştır.

Dikkat

Bilgi

Yapraklarında elde edilen yağ parfümeride ve gıda boyası olarak kullanılır. Yetişkin bitki böcek kovucudur.

Fotoğrafları