Salvia officinalis subsp. lavandulifolia (İspanyol adaçayı)

derleyen:

Tanımı

30 cm boylanıp genişleyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik, tabanda odunsu, minik ve beyaz kaba tüylü, çok dallıdır. Yaprak sapı 0 ila 3 cm uzunluğunda; yaprak ayası dikdörtgensi ila eliptik ya da yumurtamsı, 1 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,6 ila 3,5 cm genişliğinde, kağıtsı, minik kaba tüylü, tabanı yuvarlak, kenarı minik dişli, ucu sivridir. Çiçek halkaları 2 ila 18 arası sayıda çiçek taşır. Çiçek kurulu birkaç çiçekten oluşan halkalar halinde olup halkaların arası açıktır. Çiçek soluk lavanta renklidir. En üstteki bırahte genişçe yumurtamsıdır. Çanak çansıdır. Taç mor ya da mavi renklidir. Fındıkçık koyu kahverengi ve neredeyse küreseldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak İspanya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe, mezarlık ve parklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde ispanyol adaçayı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince iyileştirici anlamına gelir. Cinsin tıbbi özelliklerine işaret eder. Tür adı Latince tedavi edici anlamına gelir. Türün tıbbi değerine işaret eder. Alttür adı Latince lavanta yapraklı anlamına gelir.

Gıda

Yaprakları adaçayı ikamesi olarak kullanılır. Kurutulmuş yapraklarında çay yapılır. Bitkiden elde edilen yağ çeşitli gıdalara tat vermek için kullanılır.

Tıp

Yaprakları değiştirici, antiseptik, büzücü, arındırıcı, sindirim kolaylaştırıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve toniktir. Sindirim ve solunum şikayetleri, adet sorunları, kısırlık, sinirlilik ve depresyon tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Bilgi

Yapraklarında elde edilen yağ parfümeride ve gıda boyası olarak kullanılır. Yetişkin bitki böcek kovucudur.

Fotoğrafları