Salvia officinalis subsp. lavandulifolia (İspanyol adaçayı)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Adaçayı › İspanyol adaçayı

Süs bitkisi, Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Kozmetik, Neofit bitki.

30 cm boylanıp genişleyebilen çok yıllık bir bitkidir. Gövde dik, tabanda odunsu, minik ve beyaz kaba tüylü, çok dallıdır. Yaprak sapı 0 ila 3 cm uzunluğunda; yaprak ayası dikdörtgensi ila eliptik ya da yumurtamsı, 1 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,6 ila 3,5 cm genişliğinde, kağıtsı, minik kaba tüylü, tabanı yuvarlak, kenarı minik dişli, ucu sivridir. Çiçek halkaları 2 ila 18 arası sayıda çiçek taşır. Çiçek kurulu birkaç çiçekten oluşan halkalar halinde olup halkaların arası açıktır. Çiçek soluk lavanta renklidir. En üstteki bırahte genişçe yumurtamsıdır. Çanak çansıdır. Taç mor ya da mavi renklidir. Fındıkçık koyu kahverengi ve neredeyse küreseldir.

Bitki doğal olarak İspanya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, mezarlık ve parklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde İspanyol adaçayı adı ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları adaçayı ikamesi olarak kullanılır. Kurutulmuş yapraklarında çay yapılır. Bitkiden elde edilen yağ çeşitli gıdalara tat vermek için kullanılır.

Yaprakları değiştirici, antiseptik, büzücü, arındırıcı, sindirim kolaylaştırıcı, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve toniktir. Sindirim ve solunum şikayetleri, adet sorunları, kısırlık, sinirlilik ve depresyon tedavisinde kullanılır. Hamileler uzak durmalıdır.

Aşırı miktarda alındığında ya da uzun süreli kullanıldığında zehirli olabileceği rapor edilmektedir. Bu durumda husursuzluk, baş dönmesi, kusma ve titreme gibi belirtiler görülebilir. Hamileler ve epilepsi hastaları uzak durulmalıdır.

Yapraklarında elde edilen yağ parfümeride ve gıda boyası olarak kullanılır. Yetişkin bitki böcek kovucudur.

Görüşünüzü Yazın