Carpobrotus (Kazayağı)

Özet

Carpobrotus (Kazayağı) hızlı büyüyerek küme oluşturmaları ve ateşe dayanıklı olmaları nedeniyle yer örtücü olarak yetiştirilen bitkilere sahip bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Aizoaceae

Makasotugiller

Tanımı

Carpobrotus (Kazayağı) çalımsı ve çıplak sukulent bitkilerden oluşan bir cinstir. Kökler liflidir. Gövdeler sürünücü, 50 ila 300 cm uzunluğunda, boğumlardan köklenicidir ve çiçek açan dallar yükselicidir. Yapraklar gövdede, kalın, etli, karşılıklı dizilişli ve sapsızdır. Stipül görülmez. Yaprak ayası düz ya da kavisli, yuvarlak, üçgensi ya da keskince üç köşelidir. Çiçek durumu koltuklarda ya da terminal ve çiçekler tektir. Çiçekler gösterişli ve 3 ila 15 cm çapındadır. Çanak lobları 4 ya da 5 adet, uzunlukları farklı ve 2 tanesi büyük, 2 ya da 3 tanesi ise küçüktür.

Sitaminot en çok 250 adet, serbest ve pembe, sarı, kırmızı, krem ya da beyaz renklidir. Nektar bezleri mevcut değildir. Ercik en çok 600 adet olup diktir. Yumurtalık alt durumlu ve 8 ila 12 bölümlüdür. Meyve üzümsü, etli ve yenilebilirdir. Tohum ters yumurtamsı, sıkıştırılmış, parlak ve kahverengi olup meyve başına 1000 adede kadar çıkabilir. Cins güney yarımküreye özgüdür ancak günümüzde kuzey yarımkürede de doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yenilebilir meyve anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin yenilebilir meyvelerine işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler