İçeriğe geç

Arum italicum (Yılanekmeği)

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Yılanyastığıgiller › Yılanyastığı › Yılanekmeği

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Zehirli bitki, Akdeniz elementi.

Sıkapa 12 ila 20 cm uzunluğundadır ve yaprak sapından daha kısadır. Yumru yataydır. Yaprak sapı 26 ila 40 cm uzunluğundadır. Sıpata 20 ila 40 cm uzunluğunda ve 4,5 ila 12 cm genişliğinde ve açık yeşilimsi sarı ila saydam beyaz renklidir. Koçan 6 ila 13 cm uzunluğundadır. Tırnak sarı renklidir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak değerli olması nedeniyle birçok bölgeye yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, dere kenarları ve çalılıklarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yılanbıçağı, Yılanyastığı, Yılanekmeği, Acı soğan, Buzağı Otu, Danaayağı, Domuz lahanası, Domuz marulu, Domuz pancarı, Filkulağı, Gavur pancarı, İlandili, Kari, Livik, Nevik, Nivik, Sarmalık, Yaldıran, Yılanboncuğu, Yılan cücüğü, Yılandili, Yılan pancarı, Arko lahanası, Trabzon yılanyastığı, Çiçekotu, Yılanotu, Yılanzehiri, Zehirotu, Yılansoğanı, Yılanbıçağı ve Tirşik adları ile bilinmektedir.

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kalsiyum oksilat kristalleri içerir. Yenildiği takdirde ağızda ve dilde rahatsızlık uyandırır ancak kurutulunca ya da pişirilince bu etkisini kaybeder. Yumrusu kurutulduktan sonra pişirilerek tüketilir.

Meyve ve yumrusu; öksürük, ülser, kadın hastalıkları, egzama, kanser, hemoroid tedavisinde kullanılır.

Meyveleri çocuklar için ölümcül olabilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Arum italicum (Yılanekmeği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/arum-italicum/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın