İçeriğe geç

Dracunculus vulgaris (Yılan bıçağı)

Yılanbıçağı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiNadir bitkiZehirli bitkiAkdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Yılanyastığıgiller › Yılanbıçağı › Yılan bıçağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak değerli olması nedeniyle birçok bölgeye yayılmıştır.

Genel bilgiler

1,5 metre büyüyebilir. Yapraklar uzun saplıdır. Yaprak kılıfı mor beneklidir. Yaprak ayası böbreksi, 10 ila 20 cm uzunluğunda ve 11 ila 25 cm genişliğinde, bölümleri 9 ila 13 arası sayıda ve darca mızraksıdır. Sıkapa genellikle beneksizdir. Sıpata 20 ila 50 cm uzunluğundadır. Koçan, sıpata ile neredeyse eşittir. Tırnak koyu mor renklidir. Meyve turuncu kırmızı renklidir. Mayıs ve haziran aylarında çiçek açar.

Gözlem

Tarla kenarları ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Dilovası ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yılanbıçağı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük ejderha/yılan” anlamına gelir. Cinsin tırnağı yılanı andırmaktadır. Dioscorides bitkinin ejderhaya benzediğini yazar. Plinius ise kökünün yılan formunda olduğunu belirtir. Beri taraftan bitkinin tırnağının benekli yapısı engerek (Serpentes – Viperidae) gövdesini andırır. Tür adı ise Latince “yaygın” anlamına gelir. Bitkinin cins içinde yayılış alanını daha geniş olmasına işaret eder.

Geleneksel Tıp

Dioscorides: Haşlanarak ya da kavrularak fıtık, kasılmalar, astım ve öksürük vakalarında kullanılır. Cinsel isteği şiddetli hale getirir. Balla birlikte uygulandığında ülsere iyi gelir. Suyu çeşitli göz rahatsızlıklarında etkilidir. Kökünün kokusu düşüğe neden olabilir. Kulak ağrısı gidericidir. Yaprakları ile açık yerlerini ovalayanları ya da kökünü yanında taşıyanları yılanların ısırmadığı rivayet edilir.

İbn-i Sînâ: Bu madde muhtemelen Arum italicum’u da kapsamaktadır. Cilt lekelerini temizlemek için kullanılır. Baş ağrısı gidericidir. Yaraları temizlemek için kullanılmıştır. Nasır, iltihap ve yaralara yakı olarak uygulanır. Kulak ağrısı vakalarında kulağa damlatılır. Astım ve nefes darlığı vakalarında başvurulur. Cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Düşük yapmak için kullanılır. Kökü ile açık yerler ovulursa yılanların sokamayacağına inanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Meletemata Botanica 1: 17. 1832. Schott

Bir Yorum Yazın