Site icon Kocaeli Bitkileri

Arum italicum (Yılanekmeği)

Yılanekmeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Zehirli bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kurbağakaşığı takımı › Yılanyastığıgiller › Yılanyastığı › Yılanekmeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak süs bitkisi olarak değerli olması nedeniyle birçok bölgeye yayılmıştır.

Genel bilgiler

Sıkapa 12 ila 20 cm uzunluğundadır ve yaprak sapından daha kısadır. Yumru yataydır. Yaprak sapı 26 ila 40 cm uzunluğundadır. Sıpata 20 ila 40 cm uzunluğunda ve 4,5 ila 12 cm genişliğinde ve açık yeşilimsi sarı ila saydam beyaz renklidir. Koçan 6 ila 13 cm uzunluğundadır. Tırnak sarı renklidir. Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, dere kenarları ve çalılıklarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yılanbıçağı, Yılanyastığı, Yılanekmeği, Acı soğan, Buzağı Otu, Danaayağı, Domuz lahanası, Domuz marulu, Domuz pancarı, Filkulağı, Gavur pancarı, İlandili, Kari, Livik, Nevik, Nivik, Sarmalık, Yaldıran, Yılanboncuğu, Yılan cücüğü, Yılandili, Yılan pancarı, Arko lahanası, Trabzon yılanyastığı, Çiçekotu, Yılanotu, Yılanzehiri, Zehirotu, Yılansoğanı, Yılanbıçağı, Tirşik.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-200 metre arası.

Etimoloji

Cins adının kökeni belli değildir. Antik Yunanca nar bülbülü anlamına gelen “aros” (ἄρον) kelimesinden türetilmiş olabilir. Bitki yüzeysel olarak kuş yuvasını andırmaktadır. Bunu doğrular biçimde, cinse bağlı bazı türler İngilizce’de “cuckoo pint” olarak bilinir. Tür adı Latince “İtalya” anlamına gelir. Epitetin aksine sadece İtalya’da değil, Akdeniz’e kıyısı olan birçok ülkede görülür.

Mutfak

Kalsiyum oksilat kristalleri içerir. Yenildiği takdirde ağızda ve dilde rahatsızlık uyandırır ancak kurutulunca ya da pişirilince bu etkisini kaybeder. Yumrusu kurutulduktan sonra pişirilerek tüketilir.

Geleneksel Tıp

Meyve ve yumrusu; öksürük, ülser, kadın hastalıkları, egzama, kanser, hemoroid tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition 8: 2. 1768. Mill.

Exit mobile version