İçeriğe geç

Achillea millefolium (Civanperçemi)

  Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Civanperçemi › Civan perçemi

  Asgari endişe (LC)Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Haşerat kovucu, Avrupa-Sibirya elementi.

  10 cm ila 1 metre büyüyebilir. Yapraklar iki ya da üç teleksi, 5 ila 20 cm uzunluğundadır. Yaprakların tüylülük durumları değişkendir ve gövde üzerinde sarmal olarak dizilidir. Dilsi çiçekler 4 ila 6 arası sayıda ve beyaz renklidir. Disk çiçekleri beyaz ya da pembe renklidir. Güçlü ve hoş bir kokusu vardır. Popüler bir süs bitkisidir. Kuraklığa dayanıklıdır. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

  Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir ancak yem ve süs bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

  Alpin çayırlarda ve orman açıklıklarında görülür. Başiskele ve Gölcük ilçelerinde gözlemlenmiştir.

  Dilimizde Civanperçemi, Ayvadana, Dülgerotu, Civan pençesi, Binbir yaprakotu, Yaraotu, Aşıl, Binyaprak ve Kandil çiçeği adları ile bilinmektedir.

  Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

  600 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

  Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çiçek ve yapraklarından çay yapılır.

  Büzücü, terletici, tonik, uyarıcı ve aromatiktir. Uzun süreli kullanımı alerjik cilt döküntülerine neden olabilir. Yaraları tedavi etmek, kan akışını durdurmak, soğuk algınlığı, ateş, böbrek hastalıkları ve adet sancısı tedavisinde kullanılır. Antiseptik, spazm çözücü, gaz giderici, safra salgısı arttırıcı, sindirime destek olucu, diş ağrısı giderici, uyarıcı ve toniktir.

  Aşırı doz baş ağrısına neden olur.

  Olgun bitkiler böcek, sinek ve karınca kovucudur. Bazı kuş türleri yuvalarında bitkinin yapraklarını kullanır, bunun yuvada parazit oluşumunu engellediği düşünülür. Erozyonla mücadelede kullanılır.

  Doğan, Hüseyin (2022). Achillea millefolium (Civanperçemi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/achillea-millefolium/ Erişim tarihi: 21 March 2023

  Bir Yorum Yazın