İçeriğe geç

Myriophyllum spicatum (Başaklı su civanperçemi)

Başaklı sucivanperçemi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSucul bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Taşkıran takımı › Sucivanperçemigiller › Sucivanperçemi › Başaklı sucivanperçemi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde özellikle akvaryum ticaretindeki değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. Güçlü bir istilacıdır. Kısa sürede yayılarak hem yerli su bitkileri hem de su canlıları üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Genel bilgiler

175 cm uzayabilir. Yapraklar su içinde, 1,5 cm. ila 3,5 cm uzunluğundadır. Tek evcikli bir bitkidir, çiçekler yaprak koltuklarında belirir. Erkek çiçekler başağın üstünde, dişi çiçekler ise altındadır. Bunlar başak halinde, 5 cm ila 15 cm uzunluğunda ve suyun üzerindedir. Gövde yeşil, kırmızımsı kahverengi ya da beyazımsı pembe renkli olur. Yapraklar zeytin yeşili renginde ve 5 cm uzunluğundadır.

Gözlem

Tatlı su kaynaklarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Günümüzde Gölkay olarak bilinen Bıçkıdere göletinde geniş bir popülasyona sahiptir.

Yaygın adları

Başaklı su civanperçemi, Tilki kuyruğu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “sayısız yapraklı” anlamına gelir. Türün yapraklarının çokluğuna işaret eder ve civanperçemi (Achillea) bağıntısı da bununla ilgilidir. Cinsin Türkçe adı olan “sucivanperçemi”, İngilizce yaygın adı olan “water milfoil”in tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. İki durumda da yapraklarının çok sayıda olmasına işaret edilir ve bu “bin yapraklı” Achillea millefolium (civanperçemi) türü ile benzerliğe işaret eder. Tür adı Latince “başak” anlamına gelir. Türün çiçek kurulunun yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Millefolium aquaticum pennatum spicatum”dur.

Mutfak

Kökleri çiğ ya da pişirilerek tüketilir.

Geleneksel tıp

Sakinleştirici ve ateş düşürücü etkisi vardır.

Dioscorides: Yaraların iltihaplanmasını engeller. Düşmeye bağlı yaralanmalarda tuz ile birlikte kullanılır.

Plinius: Yaraların tedavisinde kullanılır. İdrar zorluğu vakalarında sirke ile birlikte alınır. Mesane ile astım vakalarında ve ayrıca yüksek yerden düşme hallerinde de başvurulur. Diş ağrısına karşı da oldukça etkilidir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 992. 1753. L.

Bir Yorum Yazın