Taraxacum poliochlorum (Kızılhindiba)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Taraxacum poliochlorum (Kızılhindiba) genelde yol kenarında görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Taraxacum

Karahindiba

Tanımı

Taraxacum poliochlorum (Kızılhindiba) genellikle 15 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar 8 ila 12 adet ve grimsi yeşil renklidir. Yaprak sapları yeşil ya da kırmızı renklidir. Dıştaki yapraklar ters yumurtamsı ve küçük dişli, içteki yapraklar loblu, yandaki loblar üçgensi ve dikenli dişli, terminal lob ise üçgensidir. Sıkapa yapraklardan daha uzun ve seyrekçe ağsı tüylüdür. İnvolukrum 14 mm çapındadır. Dış filariler beyaz kenarlı, kamburlu, yaslanıcı ve uçlarından kıvrıktır. Kömeçler 2,5 ila 3 cm çapındadır. Dilsi çiçekçikler parlak sarı renkli olup arka yüzleri mor şeritlidir. Tepecik (stigma) yeşil renklidir. Kapçık koyu kırmızı ve külah dâhil olmak üzere 5 ila 5,5 mm uzunluğundadır. Gaga 8 mm uzunluğundadır. Sorguç beyaz renkli ve 5 ya da 6 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Yunanistan ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Kayalık alanlar, ekili araziler ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 150 ila 800 metre arasındaki rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kızıl hindiba adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Arapça yoksul otu anlamına gelir ve bu bağlamda bitkilerin kıtlık zamanlarda tüketilmesine işaret etmektedir. Bitkiden bu isimle ilk bahsedenler Râzî ve İbn Sînâ’dır. İkinci bir görüşe göre Antik Yunanca hastalık devası anlamına gelmektedir. Özellikle Taraxacum officinale (karahindiba), antikçağdan beri hayli yaygın bilinen ve kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tür adı Antik Yunanca grimsi yeşil anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yapraklarının rengine dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları