İçeriğe geç

Ophrys oestrifera (Sinek salebi)

Sinek salebi


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Arısalebi › Sinek salebi

Dağılımı

Bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 60 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 3 ila 6 arası sayıda, diktir. Çiçek kurulu başak formunda görece sıkı ve  2 ila 12 arası sayıda çiçek bulundurur. Çanak yapraklar gül, mor ya beyazımsı yeşil renklidir ve ortasında koyu yeşil bir damar izlenir. Taç yapraklar mızraksı, 4 ila 5,5 mm uzunluğunda, kadifemsi ve gül mor renklidir. Dudak üç loblu, 8 ila 12 mm uzunluğunda, kahverengi ila kahverengimsi mor renkli ve kadifemsidir.

Gözlem

Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Kocaeli için yaygın bir türdür. İzmit, Kartepe, Başiskele, Gebze ilçelerinde, 10 ila 50 arası sayıda bireylerden oluşan koloniler halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sinek salebi.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “kaş” anlamına gelir. Çiçeklerin kenarları belirgin biçimde tüylüdür. Diğer görüş ise Roma uygarlığında kadınların kaşlarını karartmak için bu bitkileri kullanmaları ile ilgilidir. Plinius, bitkileri Roma’da kadınların kaşlarını karartmak için kullandıklarını yazar. Tür adı Latince “sinek taşıyan” anlamına gelir. Çiçeklerin Oestridae ailesindeki sineklere benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Germanica Excursoria 128. 1830. Rchb.

Bir Yorum Yazın