Vicia villosa (Tüylü fiğ)

derleyen:

cins:
Tanımı

30 ila 70 cm büyüyebilir. Genç bitkiler yatık formdadır. Eğer destek sağlanırsa 2 metreye kadar ulaşabilir. Kazık bir kökü vardır ve bu kök güçlü yanal köklerle desteklenir. 3 ila 10 arası ince gövdeye sahiptir. Yapraklar almaşlı dizilişli, teleksi bileşik ve 10’a kadar yaprakçık çifti taşırlar. Bunlar tırmanmayı sağlayan terminal bir sülüğe sahiptir. Yaprakçıklar 10 ila 25 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 7 cm uzunluğunda, başak benzeri salkım halinde ve 10 ila 20 arası çiçeklidir. Çiçekler mor ila mavi, nadiren de beyaz renkli, 1 cm uzunluğunda ve 7 mm çapındadır. Meyve uzunlamasına, ince tüylü, açık kahverengi ve kendi kendine açılan bir bakladır. Bunlar 4 ila 8 arası küremsi tohum barındırır, siyahımsı kahverengi ve 3 ila 5 mm. çapındadırlar. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Tarlalar, orman açıklıkları ve çayırlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir. Türün belirgin tüylü yapısına işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde tüylü fiğ adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.