İçeriğe geç

Nonea obtusifolia (Gök sormuk)

Gök sormuk


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Hodan takımı › Hodangiller › Sormukotu › Gök sormuk

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Ortadoğu’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar ters yumurtamsı dikdörtgensi ila dikdörtgensi, tepede küt, 2 ila 6 cm uzunluğunda ve 0,6 ila 1,5 cm genişliğinde, kenarları düz ya da zayıfça dalgalıdır. Çanak yaklaşık 4 mm uzunluğunda, loblar üçgensi, tepede sivri, meyve zamanı 7 ila 11 mm uzunluğundadır. Taç mavimsi, 4 ila 5 mm uzunluğundadır. İplikçikler tüp tabanlarına yakın, tepecikler 0,75 mm uzunluğundadır. Meyveler dik, dikdörtgensi oval, 3 ila 4 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğinde, siyah, parlak ve neredeyse pürüzsüzdür.

Gözlem

Tarlalar ve bağlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Kayıt hayli eskidir ve bölge ilgili tarihten sonra yoğun biçiminde yapılaşmıştır. Doğallıkla türün Kocaeli’deki varlığı şüphelidir. Görsel Eitan Ferman’ın izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Gök sormuk.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Johann Philipp Nonne’a” anlamına gelir. 1729 – 1772 yılları arasında yaşamış Alman bitki bilimcidir. Tür adı Latince “küt yapraklı” anlamına gelir. Türün yapraklarının ucuna işaret eder.

Literatür

Fl. Franç. ed. 3, 3: 626 1805. (Willd.) DC.

Bir Yorum Yazın