Site icon Kocaeli Bitkileri

Melanortocarya obtusifolia (Gök sormuk)

Nonea obtusifolia

Nonea obtusifolia

Tanımı

Bazı kaynaklarda Nonea obtusifolia adı ile geçmektedir. 5 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar ters yumurtamsı dikdörtgensi ila dikdörtgensi, tepede küt, 2 ila 6 cm uzunluğunda ve 0,6 ila 1,5 cm genişliğinde, kenarları düz ya da zayıfça dalgalıdır. Çanak yaklaşık 4 mm uzunluğunda, loblar üçgensi, tepede sivri, meyve zamanı 7 ila 11 mm uzunluğundadır. Taç mavimsi, 4 ila 5 mm uzunluğundadır. İplikçikler tüp tabanlarına yakın, tepecikler 0,75 mm uzunluğundadır. Meyveler dik, dikdörtgensi oval, 3 ila 4 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğinde, siyah, parlak ve neredeyse pürüzsüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Ortadoğu’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tarlalar ve bağlarda görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Kayıt hayli eskidir ve bölge ilgili tarihten sonra yoğun biçiminde yapılaşmıştır. Doğallıkla türün Kocaeli’ndeki varlığı şüphelidir. Görsel Eitan Ferman’ın izni ile kullanılmıştır. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde gök sormuk adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca siyah dik meyve anlamına gelir. Cinsin meyve rengi ve yapısına işaret eder. Tür adı Latince küt yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının ucuna işaret eder.

Exit mobile version