İçeriğe geç

Melilotus officinalis (Kokulu yonca)

Kokulu yonca


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiHaşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Taşyoncası › Kokulu yonca

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 cm ila 1,8 metre büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici ve neredeyse tüysüzdür. Gövde yaprakları almaşlı dizilişlidir ve üç yaprakçığa ayrılırlar. Meyve tek tohumludur. Tohumlar 30 yıl canlı kalabilir. Hoş bir kokusu vardır. Taç çok simetrili, sarı renkli, 4 ila 7 mm uzunluğundadır. Çanak beş lobludur. 10 ercik ve 1 karpel görülür. Çiçeklenme koltuklarda, uzun salkım halindedir ve çiçekler baş aşağı durur.

Gözlem

Yol kenarı, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kandıra ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kokulu yonca, Eşek yoncası, Sarı taşyoncası.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “bal Lotus’u” anlamına gelir. Cins önemli bir nektar kaynağıdır. Lotus ise (burada kastedilen anlamda) baklagillere bağlı gazelboynuzu cinsidir. Tür adı Latince “tedavi edici” anlamına gelir. Türün geleneksel olarak tıbbi amaçlarla kullanılmasına işaret eder.

Mutfak

Yapraklar ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar salatalara eklenir. Tohumlar çeşni olarak kullanılır. Kuru yaprakların vanilya benzeri tadı vardır.

Geleneksel tıp

Dahili olarak varikoz damarlarının ve hemoroitlerin tedavisine yardımcı olabilir, ancak etkinin gerçekleşmesi için uzun süreli bir tedavi gerektirir. Çiçekli bitki spazm çözücü, aromatik, gaz giderici, idrar söktürücü, yumuşatıcı, hafif balgam söktürücü, hafif sakinleştirici ve yara iyileştiricidir. Uykusuzluk, sinir gerginliği, nevralji, çarpıntı, varisli damarlar, ağrılı konjestif menstrüasyon tedavisinde, tromboz, şişkinlik ve bağırsak hastalıklarının önlenmesinde demlenerek kullanılır. Haricen göz iltihapları, romatizma ağrıları, şişmiş eklemler, şiddetli morarma, haşlanma ve erisipellerin tedavisinde kullanılır.

Plinius: Balla birlikte yaprakları yara izlerini kaybetmek için ve ayrıca çeşitli göz rahatsızlıklarında kullanılır.

İbn-i Sînâ: Kabızlık gidericidir. Ödemi dağıtır. Yara iyileştiricidir. Kulak ve baş ağrısını gidermek için kulağa damlatılır. Merhem halinde gözlerdeki şişlere uygulanır. Yaprak ve dalları kaynatılarak adet akışı teşvik edici ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Cinsel organlardaki yaraları gidermek için kaynatılmış suyu bu bölgelere tatbik edilir.

Birûni: Ağrı gidericidir. İltihap ve şişlere uygulanır. Kulakla ilgili sorunlara kullanılır. Gözdeki iltihapları giderir. İdrar söktürücüdür.

Muyîddin Mehî: Eklem ağrılarını gidermek için kullanılır.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Kulunç ağrılarında kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yaprakları kurutularak güve kovucu olarak giysilerin arasına konulur.

Fotoğrafları

Literatür

Reise durch verschiedene Provinzen des russischen Reichs 3: 537. 1776. (L.) Pall.

Bir Yorum Yazın