İçeriğe geç

Melilotus officinalis (Kokulu yonca)

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Taşyoncası › Kokulu yonca

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiHaşerat kovucu.

40 cm ila 1,8 metre büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici ve neredeyse tüysüzdür. Gövde yaprakları almaşlı dizilişlidir ve üç yaprakçığa ayrılırlar. Meyve tek tohumludur. Tohumlar 30 yıl canlı kalabilir. Hoş bir kokusu vardır. Taç çok simetrili, sarı renkli, 4 ila 7 mm uzunluğundadır. Çanak beş lobludur. 10 ercik ve 1 karpel görülür. Çiçeklenme koltuklarda, uzun salkım halindedir ve çiçekler baş aşağı durur.

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kandıra ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kokulu yonca, Eşek yoncası ve Sarı taşyoncası adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar salatalara eklenir. Tohumlar çeşni olarak kullanılır. Kuru yaprakların vanilya benzeri tadı vardır.

Dahili olarak varikoz damarlarının ve hemoroitlerin tedavisine yardımcı olabilir, ancak etkinin gerçekleşmesi için uzun süreli bir tedavi gerektirir. Çiçekli bitki spazm çözücü, aromatik, gaz giderici, idrar söktürücü, yumuşatıcı, hafif balgam söktürücü, hafif sakinleştirici ve yara iyileştiricidir. Uykusuzluk, sinir gerginliği, nevralji, çarpıntı, varisli damarlar, ağrılı konjestif menstrüasyon tedavisinde, tromboz, şişkinlik ve bağırsak hastalıklarının önlenmesinde demlenerek kullanılır. Haricen göz iltihapları, romatizma ağrıları, şişmiş eklemler, şiddetli morarma, haşlanma ve erisipellerin tedavisinde kullanılır.

Kurutulmuş yapraklar zehirli olabilir. Kuru yapraklar kumarin içerir, bu kanun pıhtılaşmasını engeller ve hayli tehlikeli sonuçlara doğurabilir.

Yaprakları kurutularak güve kovucu olarak giysilerin arasına konulur.

Doğan, Hüseyin (2022). Melilotus officinalis (Kokulu yonca) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/melilotus-officinalis/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et