Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Adonis flammea

Fotoğraf

Bakımı

Adonis flammea Tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Adonis flammea Çayır, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Scarlet pheasant’s eye; Cin lalesi, Taç çiçeği.

Etimoloji

Cins adı Yunanca Adonis (Yunan mitolojisinde Afrodit’in sevgilisi, çiçeklerin kanının döküldüğü yerde büyüdüğüne inanılır); tür adı ise Latince alev renkli anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Ranunculanae
Takım: Ranunculales
Familya:
Cins: Adonis

Tanım

Florae Austriaceae 4: 29, t. 355. 1776.

Tanımlayan

Jacq., 1776.

Bitki Tarihi

Adını Adonis’ten (Ἄδωνῐς) almıştır. Adonis’e dair en ayrıntılı bilgi Ovidius’un Dönüşümler adlı eserinde geçmektedir. Buna göre, Adonis’in annesi tanrılar tarafından bir Commiphora ağacına dönüştürülmüş ve bu ağaçtan Adonis doğmuştur. Yakışıklı olması nedeniyle de Afrodit ve Persephone arasında bir anlaşmazlığa neden olmuştur. Bu durum üzerine Zeus, Adonis’in yılın üçte birini Afrodit’le, üçte birini Persephone’la, kalan üçte birini istediği bir yerde geçirmesine karar verir. Vahşi bir domuzun saldırısıyla yaralanan Adonis’in yaralarına Afrodit büyülü bir nektar sürer, ancak Adonis’i kurtaramaz. Nektar Adonis’in kanına karışarak toprağa süzülür ve oradan kan renginde çiçeklere sahip Adonis çiçekleri çıkar.

Yapısı

Adonis flammea 40 cm. büyüyebilir. Adonis annua ile yakındır ancak çiçekleri daha büyüktür. Bunlar 2 ila 3 cm. çapında, genellikle dar ve oblong petal’li, koyu kırmızı sepal’lidir. Sepal’ler, petal’lere bitişiktir. Aken’in üstünün hemen altında bulunan yuvarlak çıkıntı ile ayırt edilebilir. Nisan, Mayıs ve Haziran ayında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Kocaeli-Karamürsel-Yalakdere beldesi ve çevresinin florası; Meryem Sümeyye Yılancı, Mehmet Sağıroğlu; SAÜ. Fen Bil. Der. 17. Cilt, 3. Sayı, s. 407-425, 2013

Flora of Turkey

Glabrescent annual, usually villose below, 10-40 cm, sparingly and strictly branched. Leaf laciniae linear. Flowers 13-24 mm across. Sepals pallid, glabrous or villose outside. Petals oblong-oblanceolate, flame-scarlet, often with a black base. Achenes lax, c. 3 mm, rugose-reticulate, dorsal margin with an obtuse projection adpressed to the style and shorter than it, transverse crest usually weakly toothed; beak slender, short, curved upwards, indigo-tipped. Fl. 4-6. Fields, steppe, rocky places, s.l.-1900 m. I:146.
Olgunlukta tüysüz, tek yıllık, genellikle alt bölümde kılsı çıkıntılı, 10 ila 40 cm. uzunluğunda, seyrek ya da sıkça dallıdır. Yaprak laciniae’si linear’dir. Çiçekler 13 ila 24 mm. uzunluğundadır. Sepal’ler soluk, tüysüz ya da dış bölümde kılsı çıkıntılıdır. Petal’ler oblong oblanseolat, alev kırmızısı renkte ve genellikle tabanları siyah renklidir. Aken gevşek, yaklaşık 3 mm, rugos retikulat, dorsal kenarlar geniş bir çıkıntıyla style’a yapışık ve ondan daha kısa, enine sorguç genellikle zayıf tırtıklı; gaga ince, kısa, yukarı doğru kıvrık, uçları çivit mavisidir. Nisan ve Haziran aylarında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1900 metreye kadar tarla, bozkır ve kayalık alanlarda görülür.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın