İçeriğe geç

Limodorum abortivum var. rubrum (Mor kuşyuvası)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Saçuzatan › Mor kuşyuvası

Nadir bitkiAsgari endişe (LC).

30 ila 85 cm büyüyebilir. Gövde genellikle sağlam yapıda, yeşilimsi ya da menekşe renkli ve menekşe renkli kılıflarla kaplıdır. Çiçek kurulu 35 cm uzunluğundadır ve 10 ila 20 arası çiçek barındırır. Bırahte mızraksıdır ve alttakiler yumurtalığı aşar. Çanak yapraklar ters yumurtamsı mızraksı, 25 mm uzunluğunda ve 11 mm genişliğindedir. Taç yapraklar darca mızraksı ve hafifçe daha kısadır. Mahmuz ince ve silindiriktir. Yumurtalık 30, kapsül 45 mm uzunluğundadır. Çiçekler kırmızı renklidir.

Türkiye, Kırım ve Kıbrıs adasında doğal olarak yayılış gösterir. [Harita]

Ormanlık alanların sınırlarında ya da doğrudan Gürgen ve Meşe altlarında görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. 1 ila 5 birey arası popülasyonlar halinde İzmit, Gebze, Kartepe ve Kandıra’da gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kızıl saçuzatan ve Mor kuşyuvası adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bitki fotosentetik pigmentler içermesine rağmen bunlar yetişkin bitkinin beslenmesini desteklemek için yetersizdir. En çok tohum üreten orkide türleri arasındadır, fideler oldukça yavaş gelişir ve çiçeklenmeden önce 8 ila 10 on yıl arasında toprak altında kalırlar. Yaprakları çok küçüktür ve bitkiyi beslemek için yetersizdirler. Bitki bu nedenle Russulaceae familyasına bağlı mantarlardan destek alarak hayatına devam eder.

Doğan, Hüseyin (2022). Limodorum abortivum var. rubrum (Mor kuşyuvası) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/limodorum-abortivum-var-rubrum/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın