Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Limodorum abortivum var. rubrum

Fotoğraf

Bakımı

Limodorum abortivum var. rubrum Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Limodorum abortivum var. rubrum Yol kenarı, çayır ve açık ormanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Violet limodore, Violet bird’s nest orchid; Saçuzatan.

Etimoloji

Cins adı Yunanca kan hediyesi (Bitki için Theophrastus’un kullandığı kelime Haimodorum’dur ancak yanlış çeviri ile Limodorum halini almıştır. Çiçeklerin kırmızı rengine işaret eder); tür adı Latince kürtajı teşvik eden (Çiçeklerin düşüğe neden olduğuna dair inanışa atfen); alttür adı ise Latince kırmızı anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte

Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Limodorum
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı
Görüldüğü Yer: Zübeyde Hanım Ormanı

Tanım

Eurorchis 9: 72. 1997.

Tanımlayan

H. Sund. ex Kreutz, 1997.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Limodorum abortivum var. rubrum 60 cm. büyüyebilir. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kökünden ‘salep’ denilen, sakinleştirici etkisi olan ve oldukça besleyici olan bir toz elde edilir. Bu toz ekmek yapımında kullanıldığı gibi içecek olarak da tüketilir. Musilaj bakımından da zengindir ve mide-bağırsak kanalı tahriş vakalarında başvurulur.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Video

Flora of Turkey

Plants usually robust, 30–80 cm. Stem thick, greenish-or livid-violet, covered with dusty-violet sheaths. Spike to 35 cm. Bracts lanceolate, lower exceeding ovary. Flowers 4–25, violet-tinged, rarely flesh-coloured. Sepals obovate-lanceolate, to 25 × 11 mm. Petals narrowly lanceolate, slightly shorter. Hypochile whitish. Epichile ovate, margins undulate, bright violet, with darker lines, fading dingy yellow, to 15 × 12 mm. Spur slender, cylindrical, hanging downwards, c. 15 mm, c. as long as ovary. Ovary to 30 mm; ripe capsule to 45 mm. Fl. (4-)5-7. Coniferous and mixed forest, edges of woodland, Carpinus L. and Quercus L. scrub, macchie, on calcareous and schistose soil, 350–2300 m. VIII:469.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın