İçeriğe geç

Limodorum (Saçuzatan)


Dolaşım

BitkilerKuşkonmaz takımıSalepgiller › Saçuzatan

Genel bilgiler

Toprak altındaki bakteri ve mantar gibi organizmalar sayesinde hayatını devam ettirebilen, yaprak taşımayan orkidelerdir. Bunun yerine gövde boyunca kılıflar görülür. Çiçek kurulu gevşektir ve çok sayıda çiçek taşır. Çiçekler büyük ve gösterişlidir. Türkiye’de görülen 2 takson aynı zamanda Kocaeli’de yayılış göstermektedir. Ormanlık alanlar ile ormanlık alanların sınırlarında görülür. Cins Akdeniz havzasına özgüdür.

Etimoloji

Yunanca “kan hediyesi” anlamına gelir. Bitki için Theophrastus’un kullandığı kelime haimodorum’dur ancak yanlış çeviri ile limodorum halini almıştır. Çiçeklerin kırmızı rengine işaret eder. Beri taraftan Limodorum terkibi de Yunanca “çayır hediyesi” anlamına gelir, gelgelelim bu orkideler çayırlarda görülmez.

Cins adı ve elbette haemodorum olarak bilinen adı ayrıca çeşitli bitkiler üzerine asalak olarak yaşayan ve zamanla o bitkilerin kaynaklarını tüketerek onları öldüren canavarotları (Orobanche) ya da küsküotları (Cuscuta) için de kullanılmaktadır. Bu orkide cinsi de başka organizmalara bağlı olarak hayatını sürdürür.

Literatür

Species Plantarum 950. 1753. L.