İçeriğe geç

Ilex aquifolium ( Çobanpüskülü )

Çobanpüskülü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Süs bitkisi, Zehirli bitki, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Işılgan takımı › Işılgangiller › Işılgan › Çoban püskülü

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzeybatı Afrika ve güneybatı Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 metre büyüyebilir. Gövde çapı 80 cm çapa ulaşabilir. Çok yavaş büyür ve ömrü yaklaşık 500 yıldır. Yaprakların üst yüzeyi, alt yüzeye göre daha koyu yeşildir. İki evcikli bitkidir ve çiçek açana kadar ağacın cinsiyeti bilinemez. En erken 4 yaşında iken çiçek açar. Erkek çiçekler sarımtırak renklidir. Dişi çiçekler beyaz ya da hafifçe pembe renklidir. Meyve kırmızı renklidir. Meyveler sadece dişi ağaçlarda bulunur ve bunlar 3 ila 4 arası tohum bulundurur. Popüler bir süs bitkisidir ve çok sayıda varyetesi mevcuttur.

Gözlem

Kayalık alanlar ve çalılıklarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çobanpüskülü.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “pırnal meşesi (Quercus ilex)” anlamına gelir. Cinsin yaprakları ile pırnal meşesinin yaprakları birbirine benzer. Ayrıca hem pırnal meşesi hem de bu cins her dem yeşildir. Tür adı Latince “sivri yapraklı” anlamına gelir. Türün yapraklarının kenarı boyunca sivri çıkıntılar bulunmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis ovatis acutis spinosis” olarak belirtilmiştir.

Tarihi

Önce Roma’da festivallerde, daha sonra Hristiyanlıkta Noel yortusunda yaprak ve olgun meyveleri birlikte kullanılmıştır.

Mutfak

Yapraklarından çay yapılır. Meyveleri kahve ikamesi olarak tüketilir.

Geleneksel tıp

Meyveler kusturucudur. İdrar söktürücü, büzücü, ateş düşürücü ve müshil etkilidir. Yaprakları terletici, balgam söktürücü, ateş düşürücü ve toniktir.

Plinius: Yaprakları tuz eklenerek eklem hastalıklarında kullanılır. Meyvelerine aşırı adet, çölyak, dizanteri ve kolera vakalarında başvurulur. Kökü kaynatılarak vücuda giren yabancı cisimlerin çıkarılması ve ayrıca burkulmalar için kullanılır. Evlerin bahçelerine dikildiğinde ya da dalları kapı ve pencerelere asıldığında büyü ve büyücülere karşı korunma sağladığına inanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 125 1753. L.

Bir Yorum Yazın