Aquifoliaceae (Işılgangiller)

Özet

Aquifoliaceae (Işılgangiller) çok sayıda süs bitkisi değeri olan, ayrıca tıbbi amaçlarla da kullanılan türlere sahip bir ailedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Aquifoliales

Işılgan takımı

Tanımı

Aquifoliaceae (Işılgangiller) yaprak dökücü ya da her dem yeşil çalı, tırmanıcı veya ağaçlardan oluşan bir ailedir. Yapraklar almaşlı ya da nadiren karşılıklı dizilişlidir. Yaprak ayası basit, parlak, derimsi, kâğıtsı ya da zarsı, kenarları düz, dişli ya da dikenlidir. Sitipül mevcut değildir ya da koç küçüktür. Çiçekler küçük, yeşilimsi beyaz renkli ve yaprak koltuklarında talkım ya da demet halindedir. Çanak lobları 4 ila 6 adet ve kiremitsidir. Taç yapraklar 4 ila 5 adet, serbest ya da tabanda kaynaşıktır. Ercikler serbesttir. Erkek ve dişi çiçekler 4 ila 8 loblu çanağa sahiptir ve taç yaprak 4 ila 8 adettir. Disk mevcut değildir. Meyve eriksidir ve kırmızı, kahverengi, yeşil ya da sarı renklidir.

Aile tropikal ılıman bölgelere özgüdür. Aileye bağlı özellikle Ilex cinsindeki çok sayıda tür süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Ailenin ekonomik olarak en değerli türü Ilex paraguariensis olup Güney Amerika’da kurutulmuş yapraklarından çay yapılmaktadır. Yine aynı bölgede Ilex vomitoria‘ya kusturucu ve uyarıcı etkileri nedeniyle başvurulmaktadır. Ayrıca Ilex cinsine bağlı bazı türlerin ahşabı alışılmadık biçimde soluk renklidir ve bu nedenle marangozluk işlerinde kullanılmaktadır. [Cinsler]

Etimoloji

Aile adını, Ilex aquifolium türünden almaktadır.

Kocaeli’ndeki cinsler

Aquifoliaceae (Işılgangiller)

Ilex

Işılgan