Allium vineale (Sirmo)

derleyen:

cins:

Tanımı

30 ila 70 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 1 ila 2 cm çapındadır. Dış gömlek grimsi kahverengi ve kağıtsıdır. Çiçekler 2 ila 4 arası sayıda ve silindiriktir. Çiçek kurulu küresel ila oval ve 3 cm çapındadır. Çiçek kurulunda küçük soğancıklar bulunur. Çiçek sapı 8 ila 20 mm uzunluğundadır ve uzunlukları eşit değildir. Çiçekler pembe, leylak, mor ya da beyaz renkli olabilir. Kapsül 3 ila 3,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Avrupa ile Akdeniz havzasından İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Alpin çayırlar, dere kenarları, bataklıklar ve ekili arazilerde görülür. Kartepe, Gölcük ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sirmo adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince üzüm gibi anlamına gelir. Çiçek kurulunun küçük soğancıklar taşımasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Porrum sylvestre vincarum”dur.

Gıda

Yaprakları ve soğanı çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Sarımsak ikamesi olarak kullanılır. Soğanı çeşni olarak kullanılır.

Tıp

Astım tedavi edici, kan temizleyici, gaz giderici, müshil, idrar ve balgam söktürücü, uyarıcı ve damar genişleticidir. Soğanı nefes darlığını gidermek için tüketilir.

Dikkat

Bilgi

Suyu güve, kendisi böcek ve köstebek kovucudur. Suyu vücudun açık yerlerine sürülerek böcek ve akrep gibi hayvanların ısırmaması sağlanır.

Fotoğrafları