Actaea spicata (Domuz üzümü)

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Domuzüzümü › Domuz üzümü

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Haşerat kovucu.

30 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde parlak, boğumlardan açısal olarak kıvrımlıdır. Yapraklar tırtıklı, birleşik iki teleksi, 40 cm uzunluğunda ve 30 cm genişliğindedir. Çiçekler beyaz, 4 ila 6 arası taç yaprak benzeri çanak yapraklıdır. 10 cm uzunluğunda dik bir salkım oluşturur. Meyve oval ve parlaktır, 8 mm çapındadır. Popüler bir süs bitkisidir. Çiçekler erseliktir. Çiçek örtüsü çok simetrili, beyaz, 1 cm genişliğindedir. Taç yapraklar 4 ila 5 arası ve tabanda darcadır. Çanak yapraklar 4 ila 5 arası ve sivri uçludur. Taç ve çanak, erciklerden daha kısadır ve bunlar erkenden dökülür. 15 ila 25 arası ercik görülür. Tek karpellidir. Çiçeklenme yoğun ve dik bir salkımdır. Bazen 2 ila 3 arası salkım görülür. Çiçekler hafif kokuludur.

Bitki doğal olarak doğu Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık ve ormanlık alanlarda görülür. Nadir bir türdür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Domuz üzümü, Akta ve Kristof otu adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

1500 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kökü spazm çözücü, sitostatik, kusturucu, yatıştırıcı ve müshildir. Sinirsel rahatsızlıklar ve romatizmal ateşin tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir. Romatima, gut ve astım vakalarında kullanılır.

Hayli zehirli bir bitkidir. Meyveler kardiyojenik toksinler içerir ve insan kalp kası dokusu üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir, bununla birlikte meyvenin yutulması ölüme neden olabilir.

Kokusu, haşereyi uzaklaştırmak için kullanılır. Meyvelerinden siyah boya elde edilir.

Görüşünüzü Yazın