Hydrocharitaceae (Kurbağazehirigiller)

Özet

Hydrocharitaceae (Kurbağazehirigiller), bazı türleri akvaryum ve havuzlarda kullanılan, tatlı ve tuzlu suda yaşayan bitkileri barındıran bir ailedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Alismatales

Kurbağakaşığı takımı

Tanımı

Hydrocharitaceae (Kurbağazehirigiller), yüzücü ya da batık, tek ya da çok yıllık, tatlı ya da tuzlu su bitkilerinden oluşan bir ailedir. Aile özellikle tropikal kuşakta olmak üzere dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir. Aileye bağlı bazı türler akvaryum ticareti için yetiştirilmektedir. Ancak bazı türleri istilacı tür statüsündedir. Ailenin bazı türleri ayırt edici bir tozlaşma stratejisine sahiptir: Erkek çiçekler düşer ve polenleri aktarabileceği dişi bir çiçek bulana kadar yüzer. Tozlaşmadan sonra meyve tamamen olgunlaşabilmek için suyun altına iner. [Sinonimler, Cinsler]

Kökler çoğunlukla basit ya nadiren dallıdır. Gövdeler uzatılmış ya da daraltılmış, sıklıkla rizomlu ya da sitolonlu ya da dik, basit ya da dallıdır. Yapraklar basittir ve genellikle su altında bulunurlar ancak bazı türlerde yapraklar yüzücü ya da kısmen su altında da olabilir. Çoğu sucul bitkide olduğu gibi yaprakların biçimi hayli değişkendir, ayrıca bunlar saplı ya da sapsız ve tabanları kılıflı ya da kılıfsızdır. Çiçekler sıpata benzeri bırahte ya da karşılıklı iki bırahte arasında çatal biçiminde dizilmiştir. Çiçekler erselik ya da tek eşeyli olabilir. Çiçek örtüsünün iç serileri mevcut ise genellikle gösterişlidir ve taç yapraklara benzerler. Ercik tek ya da çok sayıda olur ve iç kısımdakiler zaman zaman kısırdır. Meyve küresel ila şeritsi, kuru ya da etli ve kendine kendine açılır ya da açılmaz formdadır. Tohumlar genellikle çok sayıda olur. Bazı türlerinin tozlaşma stratejisi hayli gelişmiştir.

Etimoloji

Aile adını, Hydrocharis cinsinden almaktadır.

Kocaeli’ndeki cinsler

Hydrocharitaceae (Kurbağazehirigiller)

Hydrocharis

Kurbağazehiri

Najas minor

Najas

Superisi

Vallisneria spiralis

Vallisneria

Kordelaotu