Campanulaceae (Çançiçeğigiller)

Özet

Campanulaceae (Çançiçeğigiller) özellikle mavinin çeşitli tonlarındaki çiçeklere sahip çok sayıda süs bitkisini barındıran kozmopolit bir bitki ailesidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Tanımı

Campanulaceae (Çançiçeğigiller) tek ya da çok yıllık otlar ile nadiren çalı, tırmanıcı ve ağaçlardan oluşan bir ailedir. Genellikle kalın rizom ya da nadiren yumruludurlar ve sütsü özsuları vardır. Yapraklar almaşlı, sarmal, halkavi ya da nadiren karşılıklı dizilişli, basit ya da çeşitli biçimlerde dişli ve saplı ya da sapsızdır. Sitipül mevcut değildir. Çiçekler erseliktir. Çiçek kurulu tek ya da çok çiçekli, başak ya da salkım halinde, çiçekler sıklıkla tek, tepede ya da koltuklardadır. Çanak ve taç yapraklar kaynaşıktır. Çanak beş, sekiz, dokuz ya da on lobludur. Taç genellikle mavi ya da leylak, nadiren beyaz renkli ve genellikle çan biçimindedir. Ercikler, taç yapraklarla aynı sayıda ve almaşlı dizilişlidir. Meyve çoğunlukla kapsül ya da nadiren üzümsüdür. Tohum çok sayıda, küçük ve nadiren kanatlıdır.

Cins sütlü özsuya sahip olmaları ile yaprakların basit ve alt yumurtalığın birleşik olması ile karakteristiktir. Aileye bağlı çok sayıda tür (Platycodon grandiflorusLobelia cardinalis, vd.) süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Cins neredeyse dünyanın tamamında, çölden yağmur ormanları ve göllere, tropik kuşaktan kutup dairesine ve deniz yamaçlarından alpin habitata kadar yayılış göstermektedir. [Sinonimler, Cinsler]

Etimoloji

Aile adını, Campanula cinsinden almaktadır.

Kocaeli’ndeki cinsler

Campanulaceae (Çançiçeğigiller)

Asyneuma

Çiçeklideğnek

Campanula portenschlagiana

Campanula

Çançiçeği

Legousia speculum-veneris

Legousia

Kadınaynası

Campanulaceae (Çançiçeğigiller)

Solenopsis

Cılızçıngırak