Campanulaceae (Çançiçeğigiller)


Dolaşım

BitkilerPapatya takımı › Çançiçeğigiller

Genel bilgiler

Tek ya da çok yıllık otlar ile nadiren çalı, tırmanıcı ve ağaçlardan oluşan bir ailedir. Genellikle kalın rizom ya da köklü ve sütsü özsuları vardır. Yapraklar almaşlı dizilişlidir. Çiçekler hermafroditdir. Çiçek kurulu tek ya da çok çiçekli, başak ya da salkım halinde, çiçekler sıklıkla tek, tepede ya da koltuklardadır. Çanak beş, sekiz, dokuz ya da on lobludur. Taç genellikle mavi ya da leylak, nadiren beyaz renkli ve genellikle çan biçimindedir. Aileye bağlı çok sayıda tür (Platycodon grandiflorus, Lobelia cardinalis, vd.) süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Cins dünyanın tamanında yayılış göstermektedir.

Cins anahtarı

Perennial, monocarpic or annual herbs, often with thickened rhizomes or roots and with milky juice. Leaves alternate, exstipulate. Flowers hermaphrodite, epigynous, actinimorphic usually protandrous, rarely ± cleistogamous. Inflorescence 1-many flowered, spicate, racemiform or paniculate, flowers often solitary, axillary or terminal. Calyx tube adnate to ovary. Calyx 5, 8, 9 or 10 lobed, with or without appendages between lobes. Corolla gamopetalous, usually blue or lilac, rarely whitish, 5, 8, 9, or 10 lobed, rarely divided nearly to base, usually campanulate, infundibular, cylindrical, or rotate. Ovary inferior, (2-), 3 or 5 locular. Ovules numerous. Stamens 5. Filaments free, usually broadened and ciliate at base. Anthers free, or ± connate forming a tube. Style usually elongate, usually hairy and with 2, 3, or 5 fid sitgma. Fruit a capsule, usually elongate, usually hairy and with 2, 3 or 5 basal, lateral (median) or ± apical pores or valves, or rarely irregularly splitting up. Seeds numerous, small, usually shiny.

1. Corolla and calyx 5 fid or 5 lobed
-2. Corolla 5 fid, divided nearly to base into usually linear lanceolate lobes
–3. Flowers in spike or panicle like inflorescence; anthers free; filaments broadened towards base; style distinctly 2, 3, or rarely 4 fid 3. Asyneuma (Çiçeklideğnek)
-2. Corolla 5 lobed, divided to not more than ¾
–4. Corolla usually rotate, limb flat; capsule cylindrical, elongate, dehiscing by ± apical pores; annuals 5. Legousia (Kadınaynası)
–4. Corolla usually not rotate, usually campanulate, cylindrical or infundibular; capsule usually obconical or hemispherical, opening by basal, lateral (± median) or ± apical pores; annuals, biennials and perennials
—5. Anthers free or rarely ± connate only in younger flowers 1. Campanula (Çançiçeği)

Literatür

Genera Plantarum 163. 1789. Juss.