İçeriğe geç

Legousia (Kadınaynası)


Dolaşım

BitkilerPapatya takımıÇançiçeğigiller › Kadınaynası

Genel bilgiler

Tek yıllık otlardır. Gövde basit ya da tabandan dallıdır. Yapraklar yumurtamsı ila yumurtamsı mızraksıdır. Alttakiler kısaca saplı, kenarları düz ya da dalgalı ve dişlidir. Çiçekler salkım ya da talkım halindedir. Çanak ve taç beş parçalıdır. Taç tabaksı ya da çan biçimindedir. Cins batı Asya ve Avrupa’ya özgüdür. Bitki iltifatı simgeler.

Etimoloji

Cins adı Latince “Bénigne Legouz de Gerland’a” anlamına gelir. 17 Kasım 1695 – 17 Mart 1774 yılları arasında yaşamış Fransız akademisyen. Cinsin dilimizdeki karşılığı olan “kadınaynası” bitkinin antikçağda bilinen adı olan “Venüs’ün aynası” ile ilgilidir. Ortaçağda Hristiyanlığın etkisi ile bu, “Meryem’in aynası” olmuştur. Bitkinin çiçek örtüsü antikçağ aynalarına benzer, ayrıca çiçekleri parlak güneş ışığını yansıtır.

Venüs’ün yanında, yansıttığı her şeyi çok güzel yapan bir ayna varmış ancak tanrıça günlerden bir gün bu aynayı düşürmüş. Aynayı bir çoban bulmuş ve kendine çevirdiğinde aynada gördüğü aksine aşık olmuş. Venüs’ün oğlu aşk tanrısı Kupid bu durumu görünce aynayı çobandan almış ve kırmış. Aynanın kırılan her bir parçası da kadınaynası olarak bilinen çiçeklere dönüşmüş.

Türler

Literatür

Fl. Bourgogne 1: 37; 2:26. 1782. J.F.Durande