Allium neapolitanum (Sarmısak çiçeği)

Tanımı

20 ila 50 cm büyüyebilenbir bitkidir. Soğanı yuvarlak ve 1 ila 2 cm çapındadır. Dış gömlek zarsıdır. Sıpata yumurtamsıdır ve çiçek saplarından daha kısadır. Çiçek kurulu 5 ila 8 cm çapındadır ve yaklaşık 25 çiçek bulundurur. Çiçek sapı 1,5 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçek örtüsü yayık, bölümleri beyaz renkli, genişçe eliptik yumurtamsı, 7 ila 12 mm uzunluğunda ve küt uçludur. Yapraklar genellikle 2 adet, genişçe şeritsi ve 1,5 ila 2 cm genişliğindedir. Kapsül 5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış göstermektedir. Günümüzde süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, kayalık alan ve sulak alanların civarında görülür. Derince ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sarmısak çiçeği, osurukotu ve sığır körmeni adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince Napoli, İtalya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret etmektedir. Şehrin antik adı Neapolis’tir.

Gıda

Yaprakları ve soğanı çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar salatalara eklenir, sarımsak benzeri bir tatları vardır. Çiçekler salatalara eklenir ve bunların da soğana benzer tatları vardır.

Pratik

Suyu böcek ve köstebek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

“Allium neapolitanum (Sarmısak çiçeği)” için bir cevap

  1. Mahmut Ayhan avatarı
    Mahmut Ayhan

    Kocaeli’li olarak bu çiçeği tanıdığıma sevindim.

Görüşünüzü Yazın