İçeriğe geç

Solanum nigrum (İtüzümü)

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › İt üzümü

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiZehirli bitki.

10 ila 70 cm büyüyebilir. Yaprakların kenarı dişlidir. Taç beyaz, başçık açık sarı renklidir. Siyah meyveler nadiren yeşil olur. Gövde dik, seyrek kıllıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, sulak alanlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Köpek üzümü, Üzümcük, Tarlaüzümcüğü, Köpekdomatesi, İtüzümü, Bambil otu, Bambul otu, Girit otu, İtboncuğu, Kuş üzümü, Stifno ve Yaldıran adları ile bilinmektedir.

Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveler pişirilerek tüketilebilir. Reçel ve pastalarda kullanılır.

Güçlü narkotik özelliklere sahiptir. Dizanteri, mide şikayetleri ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Suyu; ülser ve cilt hastalıklarında kullanılır. Meyveleri; müshil, iştah açıcı, astım ve aşırı susama sorunlarında kullanılır. Geleneksel olarak tüberküloz tedavisinde kullanılır. Olgunlaşmamış meyve en yüksek toksin konsantrasyonunu içerir. Antiperiodik, yangı giderici, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, deriyi yumuşatıcı, müshil ve sakinleştiricidir. Meyvesi pamukçuk tedavisinde kullanılır. Hemoroit vakalarında başvurulur.

Olgunlaşmamış meyveler ölümcül olabilir. Olgun meyveler karın ağrısı, kusma ve ishale neden olur. Yaprakları hayvanlar için zehirlidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Solanum nigrum (İtüzümü) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/solanum-nigrum/ Erişim tarihi: 7 February 2023

Bir Yorum Yazın