Solanum nigrum (İtüzümü)

derleyen:

cins:

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › İt üzümü

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiZehirli bitki.

10 ila 70 cm büyüyebilir. Yaprakların kenarı dişlidir. Taç beyaz, başçık açık sarı renklidir. Siyah meyveler nadiren yeşil olur. Gövde dik, seyrek kıllıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Anther 1,5 mmden daha kısa; meyve zamanı çanak güçlü biçimde geriye kıvrık; meyve 8 mm çaptan daha küçük ve parlak siyah; taç 5 mmden daha kısa ise americanum//Anther 2 mmden daha uzun; meyve zamanı çanak yapışık; meyve çoğunlukla 8 mmden çaptan daha büyük ve soluk siyah; taç 5 mmden daha uzun ise nigrum//

Doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, sulak alanlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Köpek üzümü, Üzümcük, Tarlaüzümcüğü, Köpekdomatesi, İtüzümü, Bambil otu, Bambul otu, Girit otu, İtboncuğu, Kuş üzümü, Stifno ve Yaldıran adları ile bilinmektedir.

Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveler pişirilerek tüketilebilir. Reçel ve pastalarda kullanılır.

Güçlü narkotik özelliklere sahiptir. Dizanteri, mide şikayetleri ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Suyu; ülser ve cilt hastalıklarında kullanılır. Meyveleri; müshil, iştah açıcı, astım ve aşırı susama sorunlarında kullanılır. Geleneksel olarak tüberküloz tedavisinde kullanılır. Olgunlaşmamış meyve en yüksek toksin konsantrasyonunu içerir. Antiperiodik, yangı giderici, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, deriyi yumuşatıcı, müshil ve sakinleştiricidir. Meyvesi pamukçuk tedavisinde kullanılır. Hemoroit vakalarında başvurulur.

Olgunlaşmamış meyveler ölümcül olabilir. Olgun meyveler karın ağrısı, kusma ve ishale neden olur. Yaprakları hayvanlar için zehirlidir.


Yorumlar

  1. oğuzhan GEZMİŞOĞULLARI avatarı
    oğuzhan GEZMİŞOĞULLARI

    Arkadaşlar. Konu tam olarak anlaşılmadı. Zehirli mi değil mi?

Görüşünüzü Yazın