İçeriğe geç

Solanum nigrum (İtüzümü)

İtüzümü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiZehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › İt üzümü

Dağılımı

Doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 70 cm büyüyebilir. Yaprakların kenarı dişlidir. Taç beyaz, başçık açık sarı renklidir. Siyah meyveler nadiren yeşil olur. Gövde dik, seyrek kıllıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem

Yol kenarı, sulak alanlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Köpek üzümü, Üzümcük, Tarlaüzümcüğü, Köpekdomatesi, İtüzümü, Bambil otu, Bambul otu, Girit otu, İtboncuğu, , Kuş üzümü, Stifno, Yaldıran.

Çiçek zamanı

Haziran-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “teskin edici” anlamına gelir. Cinsin sedatif etkilerine işaret eder. Tür adı Latince “siyah” anlamına gelir. Türün meyve rengine işaret eder.

Mutfak

Meyveler pişirilerek tüketilebilir. Reçel ve pastalarda kullanılır.

Geleneksel tıp

Güçlü narkotik özelliklere sahiptir. Dizanteri, mide şikayetleri ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Suyu; ülser ve cilt hastalıklarında kullanılır. Meyveleri; müshil, iştah açıcı, astım ve aşırı susama sorunlarında kullanılır. Geleneksel olarak tüberküloz tedavisinde kullanılır. Olgunlaşmamış meyve en yüksek toksin konsantrasyonunu içerir. Antiperiodik, yangı giderici, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, deriyi yumuşatıcı, müshil ve sakinleştiricidir. Meyvesi pamukçuk tedavisinde kullanılır. Hemoroit vakalarında başvurulur.

Galen: Büzücüdür. Ayrıca ateşi ve susuzluğu giderir.

Plinius: Suyu deliliğe neden olur. Eğer doz aşılırsa öldürür. Yapraklarının yılan ve akrep sokmalarına iyi geldiği söylenir. Meyve suyu lumbago vakalarında kullanılır. Baş ağrısını gidermek için gül yağı ile demlenerek kullanılır. Bu ayrıca sıraca vakalarında da etkilidir.

İbn-i Sînâ: “inebü’s-saleb” maddesinde Sînâ beş farklı bitkiyi saymıştır ancak genel itibarla kavram bu tür için kullanılır. Uyku getiricidir. Ölüme sebep olabilir. Aşırı tüketilirse delilik halleri görülür. Dışarıdan başa uygulanırsa baş ağrısını giderir. Kulağa damlatıldığında ise kulak ağrısını dindirir. Ağızda gargara yapıldığında diş ağrıları için de geçerlidir. Görüşü güçlendirir. Mide ve böbrek iltihabını giderir. İdrar söktürücüdür. Islak rüya görmeyi engeller.

Muyîddin Mehî: Eklem ağrılarını gidermek için kullanılır.

Eşref bin Muhammed: Arpacık vakalarında suyu göze uygulanır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 186. 1753. L.

Bir Yorum Yazın