Romulea linaresii subsp. graeca (Dibi tatlı)

derleyen:

cins:

Tanımı

Yaprakları 3 ila 5 arası sayıda, 5 ila 15 cm uzunluğunda ve 0,9 ila 1,5 mm genişliğinde, çoğunlukla kıvrık ve toprağın üzerinde yayılıcıdır. Sıkapa 1 ila 2 arası çiçeklidir ve toğrağın üzerinde görülmez. Sap kısadır. Bırahte 9 ila 16 mm uzunluğunda, oldukça dar zarsı kenarları otsu, kırmızı kahverengi beneklidir. Çiçek örtüsü menekşe mor, aynı renkli ya da koyu merkezli, 1,3 ila 2 cm uzunluğunda, tüpü 4 ila 7 mm uzunluğunda, bölümleri sivridir. İplikçik mor, altta tüylü; başçık soluk sarı renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita] Çayır, makilik ve dere kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Şubat ve nisan ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde dibitatlı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adını Roma şehrinin kurucusu ve Roma Krallığı’nın ilk kralı olan Romulus’tan almaktadır. Romulus dönemimde; Roma şehrinin kurulması, kardeşi Remus’un öldürülmesi, düzenli ordunun kurulması, Senato organının oluşturulması ve halkın patrici ve pleb sınıfına bölünmesine dair bilgiler gerek Livius gerekse Dionysius tarafından ayrıntılı bir biçimde yazılmıştır. Cinse ait üyeler, Roma şehrine yakın bölgelerde yoğun olarak görülmektedir. Tür 6 Nisan 1804 – 18 Ocak 1847 yılları arasında yaşamış İtalyan yazar Vincenzo Linares’e adanmıştır. Alttür adı ise Latince Yunanistan anlamına gelir. Alttürün tip yerine işaret eder.

Fotoğrafları