İçeriğe geç

Imperata cylindrica (Kındıra)

Çardak otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Çardakotu › Çardak otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, Avustralya, Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

0,6 ila 3 metre büyüyebilir. Yapraklar tabanda 2 cm kalınlığında iken uca gidildikçe sivrilme eğilimindedir. Yaprak kenarları dişlidir. Yaprak ana damarı daha açık renklidir. Yaprak üst yüzeyi tabana yakın bölgede tüylüdür. Hayli yanıcı bir türdür ancak yangından sonra rizomları sayesinde kolaylıkla yeniden yayılır. Popüler bir süs bitkisidir. Bitki oldukça yanıcıdır ve hatta bir yangın çıktığında o yangına ‘güç verme’, yangını daha etkili hale getirme özelliğine sahiptir. Çiçek kurulu da alev damlasına benzer. Bitkinin bir ‘güç’ olarak kalabilmesi ise doğrudan yangınlara bağlıdır. Bitkinin rekabet şartları düştüğünde, yani ağaç ve çalı gibi rekabet edemeyeceği bitkiler çoğaldığında çıkan bir yangın, her şeyi yutar ancak bu bitki yeraltı rizom ağları sayesinde kısa bir süre içinde yeniden boylanır ve bölgenin tek hakimi olur.

Gözlem

Deniz kıyısı, sulak alanlar, tarlalar ve yol kenarında görülür. Karamürsel ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çardakotu, Kındıra.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Ferrante Imperato‘ya” anlamına gelir. 1525 – 1625 yılları arasında yaşamış İtalyan eczacı. Tür adı Latince “silindirik” anlamına gelir. Türün gövde yapısına işaret eder.

Mutfak

Genç çiçek ve sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Kökü nişasta ve şeker içerir. Külü tuz ikamesi olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Çiçek ve kökü antibakteriyel, idrar söktürücü, tonik, ateş düşürücü, salya salgılatıcı ve kanama durdurucudur. Çiçekler hemoraji ve yaralara karşı kullanılır. İdrar yolları enfeksiyonları, susuzluk ve ateş vakalarında etkilidir. Kök büzücü, hemostatik, yumuşatıcı ve canlandırıcıdır. Burun kanaması, ödem ve sarılık tedavisinde kullanılır.

Biliyor musunuz?

Erozyon kontrolünde kullanılır. Çiçek kurulları minderleri doldurmak için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Nomenclator Botanicus 3: 10. 1797. (L.) Raeusch.

Bir Yorum Yazın