İçeriğe geç

Orobanche minor (Göve otu)

Göveotu


Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Canavarotugiller › Canavarotu › Göveotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 50 cm büyüyebilir. Bitki salgılı ülgerlidir. Çiçekler başağı tabanında gevşek dizilişlidir. Bırahte genellikle çiçeğe eşittir. Çanak yarımları bölünmemiş ya da iki dişli, dişler genellikle uzun bizsi sipsivri, tabana yakın üç damarlı, tepeye yakın tek damarlı, salgılı ülgerli, genellikle taç tüpüne eşittir. Taç silindirik, 10 ila 18 mm uzunluğunda, önde hafifçe kıvrık, sarımsı beyaz renkli, üst dudak açık menekşe ya mavimsi, tüysüz ya da salgılı ülgerli, sırt bölümü genellikle kıvrık, çiçek ayası tüysüzdür. İplikçik genellikle tabana doğru seyrekçe ülgerli, başçık kısaca sipsivridir. Tepecik genellikle mor ya da menekşe, nadiren leylak, sarı, açık kahverengi ya da beyaz renklidir.

Gözlem

Genellikle Ranunculaceae (düğünçiçeğigiller), Poaceae (buğdaygiller), Asteraceae (papatyagiller) ve Fabaceae (baklagiller) üzerinde parazit olarak görülür. Karamürsel ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Göveotu, Göye otu, Göge otu (göğe= ineklerin kızışması). Bitki ineklerde çiftleşme isteğini arttırmak için kullanılır.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “burçak boğan” anlamına gelir. Cinsin parazit karakterine işaret eder. “orobanche” kelimesi başka bir parazit cins olan Cuscuta için de kullanılır. Tür adı Latince “küçük” anlamına gelir. Türün boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

English Botany 6: pl. 422. 1797. Sm.

Bir Yorum Yazın