İçeriğe geç

Equisetum telmateia (Deredoruk)

Bitkiler › Atkuyruğu takımı › Atkuyruğugiller › Atkuyruğu › Deredoruk

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

200 cm büyüyebilir ve 1 cm çapa ulaşabilir. Kısır gövdeler 2 metre uzunluğunda, dik, yeşilimsi beyaz ve pürüzsüzdür. Gövde yoğun dallıdır. Verimli gövdeler 40 cm uzunluğunda ve soluk kahverengidir. Nemli gölgeli yerlerde geniş koloniler oluşturur. -30 dereceye kadar dayanıklıdır. Derinlere inen bir kök sistemine sahiptir ve kolaylıkla işgalci bir tür haline gelebilir. Sporlardan üretimi hayli zordur.

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Dere kenarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Deredoruk, Bebekotu, Çamotu, Fenerotu, Dereotu, Kırkkilitotu, Eklemotu, Kuşkonmaz ve Minareotu adları ile bilinmektedir.

Sporlar mayıs ve temmuz ayları arasında olgunlaşır.

Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kozalak ve verimli gövdeler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Gövde silis bakımından zengindir.

Büzücü ve idrar söktürücüdür. Gövdelerden elde edilen lapa kesik ve yaralara uygulanır. Üst bölümleri üreter bozukluklar, böbrek kumu ve taşı ve kadın hastalıkları vakalarında kullanılır. Karın ağrısı, romatizma, egzama ve prostrat bozukluklarında başvurulur. Equisetum telmateia üst bölümleri; Malus sylvestris yaprakları; Plantago major yaprakları; Tilia tomentosa çiçek ve bırahteleri demlenerek bal ile birlikte içilerek rahim bozuklukları ve çocukların yatak ıslatmaları vakalarında kullanılır.

Yüksek dozu zehirlidir.

Metalleri parlatmak ve temizlemek için kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Equisetum telmateia (Deredoruk) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/equisetum-telmateia/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın