Malus sylvestris

Malus sylvestris (Yabani elma)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Elma › Yabani elma

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Asgari endişe (LC).

Geniş bir tacı vardır ve bu yüzden ağaç yerine çalı gibi gözükür. 100 yıl yaşayabilir. 8 ila 10 metreye kadar büyüyebilir. Gövde çapı 23 ila 45 cm arasındadır. Rekabet gücünün düşük olması ve ışık ihtiyacı nedeniyle genellikle ormanların nemli kenarlarında görülür. Yapraklar almaşlı dizilişli, yumurtamsı, koyu yeşil renkli ve parlaktır. Yaprak kenarları kavisli ve testere dişlidir. Çiçekler pembe ya da beyaz renkli ve beş taç yapraklıdır. Dallar kırmızımsı kahverengidir. Gövde gri kahverengi ve döküntülüdür. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yabani elma, Ekşi elma, Taşot, Acalma, Acamuk, Acı elma, Acuk, Kivil, Kratuna ve Sengeç adları ile bilinmektedir.

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyvesi taze olarak tüketilebilir. Ayrıca reçel, meyve suyu, marmelat yapımında da kullanılır. Donlara kadar dalda bırakılırsa lezzeti artar.

Tohumları, çoğu Rosaceae türünde olduğu gibi hidrojen siyanür barındırır ve aşırı alınması zehirlenmelere ve ölüme neden olabilir. Bununla birlikte düşük dozda hidrojen siyanür solunum ve sindirim sitemi üzerinde faydalıdır. Meyvesi büzücü ve müshildir. Ezilmiş meyve posası yara ve iltihapları iyileştirmek için kullanılır. Meyvesi kabızlık gidericidir. Equisetum telmateia üst bölümleri; Malus sylvestris yaprakları; Plantago major yaprakları; Tilia tomentosa çiçek ve brahteleri demlenerek bal ile birlikte içilerek rahim bozuklukları ve çocukların yatak ıslatmaları vakalarında kullanılır. Plantago major yaprakları; Malus sylvestris meyveleri; Cydonia oblonga meyveleri ve Urtica dioica yaprakları demlendiğinde astım, bronşit ve öksürük tedavisinde etkilidir.

Kabuğundan sarı ve kırmızı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). [page_title] - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: [my_permalink] Erişim tarihi: [datetoday]


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir Yorum Yazın