Crocosmia (Montbıretya)

Özet

Crocosmia (Montbıretya) Afrika kıtasına özgü olmakla birlikte günümüzde dünyanın diğer bölgelerinde de yetiştirilen süs bitkilerini içeren bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Iridaceae

Süsengiller

Tanımı

Crocosmia (Montbıretya) her dem yeşil ya da yaprak dökücü, büyük ve kalıcı kormuslu bitkilerden oluşan bir cinstir. Kormus dikey bir zincir halinde bulunur ve genç kormuslar yukarıda, yaşlı kormuslar ise derindedir. Yaşlı kormusların kökleri kasılma yeteneğine sahiptir ve böylece kormusu mümkün mertebe daha derinlere iter. Bu yapı ayrıca kırılgan olup kolayca ayrılı ve böylece bitki kısa sürede yayılabilir. Gömlek liflidir. Yapraklar almaşlı dizilişli, gövdede, kenarları düz, paralel damarlı ve kılıç biçimlidir. Gövde silindirik ve genellikle dallıdır. Çiçek durumu başak formunda, genellikle eğimli ve yatay olup 4 ila 20 adet çiçek taşır. Çiçekler sapsızdır. Bırahte derimsi ve kısadır. Çiçekler kırmızı ve turuncu tonlarındadır. Kapsül küresel ila çökük, iki ila üç arası loblu ve derimsidir. Tohumlar küresel, pürüzsüz ya da hafifçe buruşuktur. Cins Afrika’ya özgüdür ancak günümüzde süs bitkisi değeri nedeniyle Asya, Amerika ve Avrupa’ya da yayılmıştır. Çok sayıda kültivar üretilmiştir ve bunlardan bazıları halihazırda işgalci hale gelmiştir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca safran kokulu anlamında gelir. Cinse bağlı türlerin çiçeklerinin kurutulup demlendiğinde güçlü bir safran kokusu yaymalarına dikkat çekmektedir.

Kocaeli’ndeki türler

Crocosmia × crocosmiiflora

Crocosmia × crocosmiiflora

Afrika yıldızı