Canna indica (Kana)

Bitkiler › Zencefil takımı › Kanaçiçeğigiller › Kanaçiçeği › Kana çiçeği

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Neofit bitki, Aksesuar.

2,5 metre büyüyebilir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar ekim ayında olgunlaşır. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeyi tercih eder. Yapraklarının büyük olması nedeniyle rüzgarlı alanları tercih etmez. -5 dereceye kadar tolere eder. Popüler bir süs bitkisidir. Tohumlar önceden 24 saat ılık suda bekletilmelidir. Tohumlar 3 ila 9 hafta arasında olgunlaşır. Yapraklar yumurtamsı ve eliptik arası, tüysüz ve saplıdır. Çiçekler kırmızı renklidir ancak bazen sarı işaretler de görülür.

Bitki doğal olarak güney ve orta Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülebilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçeler, peyzaj alanları ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kana çiçeği adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Rizomları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Kadınsal şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Kök pirinçle birlikte kaynatılarak bel soğukluğu ve adet kesilmesi tedavisinde kullanılır. Yatıştırıcı, terletici ve idrar söktürücü etkisi vardır.

Tohumlarından mor boya elde edilir. Yaprakları yakılarak böcek kovucu olarak kullanılır. Burma’da kutsal kabul edilir ve tohumlarından tespih başı (imame) yapılır. Buda’nın kayınbiraderi olan Devadatta, yapılan bir toplantıya davet edilmemesine öfkelenerek Buda’nın dinlendiği bir esnada üzerine büyük bir kaya yuvarlar. Ancak kaya Buda’ya yaklaşınca paramparça olur, sadece küçük bir parçası Buda’nın ayak parmağını yaralar. Parmaktan akan kandan ise bu bitkiler çıkar (Bahse konu bitki bu olamaz ancak biz hikayenin zikredilmiş olması için buraya aldık).

Görüşünüzü Yazın