İçeriğe geç

Solanum lycopersicum (Domates)

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › Domates

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiHaşerat kovucu, Kozmetik, Neofit bitki.

2 metre kadar uzayabilen sarılıcı bir bitkidir. Bitki havlı olup, kısa tüylerle kaplıdır. Bu tüyler duruma bağlı olarak yeni kökler oluşturabilir. Yapraklar 10 ila 25 cm uzunluğunda olup, 5 ila 9 arası yaprakçığa ayrılır. Yaprakçıklar 8 cm uzunluğunda, testere dişi kenarlı ve salgılı tüylüdür. Çiçekler 1 ila 2 cm çapında, sarı renkli, beş sivri loblu ve 3 ila 12 arası sayıda küme halindedir. Çiçek ve meyve aynı anda görülebilir.

Doğal olarak Amerika kıtasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, tarla, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Domates adı ile bilinmektedir.

Mart ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meşhur bir mutfak sebzesidir. Salata, salça, çorba ve yemek yapımında kullanılır.

Meyve özü cildi yıkamak için kullanılır. Meyve dilimlenerek yakın ve güneş yanıklarına uygulanır. Kök kaynatılarak diş ağrısı tedavisinde kullanılır. Kabuğu kalp krizine karşı koruma sağlar. Homeopatik etkilidir. Romatizma ve şiddetli baş ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır.

Yeşil bölümleri zehirlidir.

Böcek kovucu etkisi nedeniyle diğer bitkilerin yanına dikilir. Tohumlarından elde edilen yağ sabun yapımında kullanılır. Yaprakları böcek öldürücüdür.

Doğan, Hüseyin (2022). Solanum lycopersicum (Domates) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/solanum-lycopersicum/ Erişim tarihi: 2 February 2023

Bir Yorum Yazın