İçeriğe geç

Solanum lycopersicum (Domates)

Domates


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiHaşerat kovucu, Kozmetik, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › Domates

Dağılımı

Doğal olarak Amerika kıtasında yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

2 metre kadar uzayabilen sarılıcı bir bitkidir. Bitki havlı olup, kısa tüylerle kaplıdır. Bu tüyler duruma bağlı olarak yeni kökler oluşturabilir. Yapraklar 10 ila 25 cm uzunluğunda olup, 5 ila 9 arası yaprakçığa ayrılır. Yaprakçıklar 8 cm uzunluğunda, testere dişi kenarlı ve salgılı tüylüdür. Çiçekler 1 ila 2 cm çapında, sarı renkli, beş sivri loblu ve 3 ila 12 arası sayıda küme halindedir. Çiçek ve meyve aynı anda görülebilir.

Gözlem

Bahçe, tarla, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Domates.

Çiçek zamanı

Mart-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “teskin edici” anlamına gelir. Cinsin sedatif etkilerine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “kurt şeftalisi” anlamına gelir. Alman mitolojinde yer alan kurt adamların bu bitkinin meyvelerine benzer bir meyveyi tüketerek kurt adama dönüştüklerine yönelik inanışa işaret eder.

Mutfak

Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meşhur bir mutfak sebzesidir. Salata, salça, çorba ve yemek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Meyve özü cildi yıkamak için kullanılır. Meyve dilimlenerek yakın ve güneş yanıklarına uygulanır. Kök kaynatılarak diş ağrısı tedavisinde kullanılır. Kabuğu kalp krizine karşı koruma sağlar. Homeopatik etkilidir. Romatizma ve şiddetli baş ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Böcek kovucu etkisi nedeniyle diğer bitkilerin yanına dikilir. Tohumlarından elde edilen yağ sabun yapımında kullanılır. Yaprakları böcek öldürücüdür.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum. Tomus I: 185. 1753. L.

Bir Yorum Yazın